SYRIZA partisinin lideri Aleksis Çipras, son günlerde yaşanan krizle ilgili açıklamalarda bulundu.

ABD'den Türkiye ile gerilimi artıracak hamle ABD'den Türkiye ile gerilimi artıracak hamle

Çipras, AB Dış Politika ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borell ile bir araya geldi. Yunanistan merkezli Ta Nea gazetesine konuşan SYRIZA içerisinden kaynaklar, toplantıda Türkiye konusunun ele alındığını duyurdu. Çipras’ın Borell’e Türkiye konusunda AB’nin tutumunun yetersiz kaldığını söylediği açıklanırken, bir an önce yaptırımların devreye sokulmasını istediği bildirildi.

‘DERHAL YAPTIRIMLAR DEVREYE SOKULSUN’

Ta Nea, Çipras’ın Borell’e son olarak Libya’da Türkiye ile varılan anlaşmayı hatırlattığı belirtilirken, AB’den derhal Türkiye karşıtı bir yaptırım paketini devreye sokmasını istediği bildirildi. Aynı zamanda Çipras’ın iki ülke arasındaki ilişkilerin diplomasi yoluna dönmesi için AB’den yardım istediği aktarıldı.

Geçtiğimiz günlerde, Almanya'da hükümet ortağı Yeşiller Partisi Dış Politika Sorumlusu Jürgen Trittin, AB’ye Türkiye’ye yönelik ‘yaptırım uygulanması’ çağrısında bulunmuştu.

MİÇOTAKİS: MİHENK TAŞI OLMALIDIR

Öte yandan, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis de bugün Prag’da düzenlenen Avrupa Birliği Siyasi Topluluk Zirvesi’ne katıldı. Zirvenin başlangıcında bir konuşma yapan Miçotakis, isim vermeden Ankara yönetimine, ” Uluslararası hukuka saygı, insan haklarının temel korunması bu yeni çabayı destekleyen mihenk taşı olmalıdır” mesajı verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da zirve için Prag’da bulunuyor. Ancak iki liderin bir araya gelip gelmeyeceği net değil. Son olarak, Yunanistan hükümet sözcüsü İoannis Oikonomou, Başbakan Kiriakos Miçotakis’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bu hafta Prag’da düzenlenecek Avrupa Siyasi Topluluğu toplantısında görüşmeye sıcak baktığını söyledi. Yunan sözcü, “Açıklamalarıyla gerilimi artıran taraf olan Türk lider Yunan başbakanla görüşmek isterse Yunanistan buna olumlu yanıt verir” ifadelerini kullanmıştı.