Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi Başkanlığı (GAMER), YSK’dan yurt içi ve yurt dışı sandık bilgilerini talep etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in İçişleri Bakanlığı'nın Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) paralel bir seçim takip sistemi kurduğu iddiasının ardından İçişleri Bakanlığına bağlı Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi Başkanlığı’nın da (GAMER) dün YSK’dan yurt içi ve yurt dışı sandık bilgilerini istediği ortaya çıktı. CHP’nin YSK Temsilcisi Hadimi Yakupoğlu, GAMER’in talebinin oy çokluğu ile reddedildiğini duyurdu.

Binali Yıldırım'dan Sinan Oğan'a tebrik telefonu Binali Yıldırım'dan Sinan Oğan'a tebrik telefonu

VİDEO YAYINLAMIŞTI

Erkek, İçişleri Bakanlığı'nın YSK'ya paralel bir seçim takip sistemi kurduğunu iddia etmiş ve bu iddialarına ilişkin bir de video yayınlamıştı. Erkek, “Öyle bir tablo ile karşılaştık ki, bunu ilk kez bir seçimde yaşıyoruz. İçişleri Bakanlığı’nda paralel bir yapı kurulduğunu tespit ettik. İçişleri Bakanlığı, YSK’ya paralel bir seçim takip sistemi kurmuş” ifadesini kullanmıştı.

OY ÇOKLUĞUYLA RET GELDİ

T24'ten Bu iddiaların ardından İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü'ne bağlı faaliyet gösteren GAMER tarafından da dün YSK’ya bilgi talebi başvurusu yapıldığı ortaya çıktı. GAMER’in YSK’dan yurt içi ve yurt dışında kurulan sandıkların bilgisini istediğini ifade eden CHP’nin YSK Temsilcisi Yakupoğlu, bu talebin aynı gün YSK tarafından oy çokluğuyla reddedildiğini açıkladı.

OYBİRLİĞİ İLE RET

14 Mayıs’a ilişkin sandık sonuç tutanaklarına yönelik bilgi talebinin de 1 Mayıs’ta Kiraz Kaymakamlığı tarafından Kiraz İlçe Seçim Kurulu’na yapıldığını kaydeden Yakupoğlu, bu talebin de oy birliği ile reddedildiğini belirtti.

Yakupoğlu, her iki karara ilişkin gerekçeli kararların henüz yazılmadığını da vurguladı.