İlk kez uzaylı kalıntısı gösterdiler İlk kez uzaylı kalıntısı gösterdiler

Geçen yıllarda çarşaf giyme zorunluluğunun kaldırıldığı ve daha sonra aşamalı olarak modernleşme-reform sürecine giren Suudi Arabistan’da çarpıcı bir karar daha alındı. Yeni alınan karara göre Arabistan’da kız öğrencilerin çarşaf giyerek sınav salonlarına girmeleri yasaklandı.

Karar, Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı'nın Eğitim ve Öğretim Değerlendirme Komisyonu tarafından alındı. Yeni karara göre eğitim gören tüm kız öğrenciler sınav döneminde okul üniforması düzenlemelerine uymak zorunda.

2030 REFORMUNUN BİR PARÇASI

Bununla birlikte çarşafla sınav salonlarına girme yasağı alınan kararda, kız öğrencilerden çarşaf giymemekle birlikte "ahlak kurallarına" uymasının isteneceği ifade edildi...

Kız öğrencilere ilişkin alınan karar, “Riyad’ın kadınları Krallığın gücünün önemli bir parçası olarak desteklediğini gösteren, 2030 vizyonuyla uyumlu bir dizi reformun parçası” olarak yorumlandı.

Öte yandan Müslüman olan bir diğer ülke Afganistan’da ise Taliban yönetimi geçtiğimiz üniversite eğitimini kız öğrenciler için yasakladığını açıklamıştı. Söz konusu karar ülkedeki erkek ve kız öğrencilerin çok yoğun tepkisini çekmişti.