Türk yetkililer, bugün gerçekleşecek kabine toplantısında Suriye'ye bir kara harekâtı kararı çıkabileceğini ifade etti.

13 Kasım'da Suriyeli terörist Ahlam Albashir, İstanbul'un en popüler bölgelerinden Taksim İstiklal Caddesi'ne bombalı saldırı düzenlemesinin ardından geçen hafta başlatılan askeri operasyon sonrasında bir kara harekâtı için dikkat çekici bir haberi İngiliz haber ajansı Reuters yayınladı...

KONDA 14 Mayıs seçimleri için son araştırmasını paylaştı! KONDA 14 Mayıs seçimleri için son araştırmasını paylaştı!

6 kişinin yaşamını yitirdiği ve 81 kişinin de yaralandığı terör saldırısı sonrasında Suriye’deki terör örgütlerine yönelik hava saldırısı sonrasında bugün Reuters’a konuşan üst düzey Türk yetkililer bir kara harekâtının gerçekleşebileceğinin işaretini verdi.

'OPERASYONUN BAŞLAMASI ÇOK UZUN SÜRMEZ'

Reuters’a konuşan Türk yetkili, “Türk ordusu, kara operasyonu öncesinde birkaç gün içinde hazır olur. Bu karar bugünkü kabine toplantısında alınabilir” dedi. İsmini açıklamayan yetkili, “TSK’nın tamamen hazır olması için birkaç gün yeterli” dedi. İsmini açıklamayan yetkili, “Operasyonun başlaması çok uzun sürmez. Hepsi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatına bağlı” ifadelerini kullandı.

Reuters’a konuşan bir diğer Türk yetkili de, “Bütün hazırlıklar tamam. Şimdi sadece siyasi kararın alınması kaldı” dedi. Reuters haber ajansı, Erdoğan’ın Mayıs ayında Suriye’de terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG’ye bir askeri operasyon düzenlenebileceğini belirtmişti.

Reuters’a konuşan ilk Türk yetkili Menbiç, Kobani ve Tel Rifat’ın hedefler arasında olduğunu söyledi. Yetkili Ankara’nın Moskova ve Washington ile temas halinde olduğunun da önemini belirtti.

Geçen hafta gerçekleşen hava harekâtı sonrasında Rusya ve ABD gerilimin tırmanmaması için çağrıda bulunmuştu.