Bu düzenleme ile Genelkurmay Başkanları için 67 olan yaş sınırı 72’ye çıkarıldı. Böylelikle Eylül 2022’de emekliye ayrılması beklenen Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in 5 yıl daha görev yapmasının önü açıldı. 

Askeri uzmanlar, Yaşar Güler’den sonra Eylül ayında Genelkurmay Başkanı olma ihtimali bulunan isimlerle siyasi iktidarın çalışmak istemediği gerekçesiyle böyle bir yasa çıkarıldığı görüşünde. 

İmamoğlu 'değişim' manifestosunu duyurdu! Site yayına girdi İmamoğlu 'değişim' manifestosunu duyurdu! Site yayına girdi

Bu yasa tasarıyla birlikte eğer Yaşar Güler’in görev süresi uzatılırsa 64 yaşında olan Kara Kuvvetleri Komutanı Musa Avsever, Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal yaş haddi 65 olması nedeniyle Genelkurmay Başkanı olamayacak.

Yaşar Güler’in görev süresinin 5 yıl uzatılması durumunda ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda orgeneral rütbesinde bulunan ve sırasıyla Genelkurmay Başkanı olması beklenen iki generalin önü kesiliyor.

Öte yandan bu düzenlemeyle daha alt rütbelerde bulunan generaller her yıl rütbesi yükseltilerek Yaşar Güler sonrası Genelkurmay Başkanı olabilecek. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası rütbe terfi sıraları bir yıla düşürülmüştü.

“SİYASİ İRADEYLE ARASI İYİ OLURSA GÖREVE DEVAM EDEBİLECEK”

Genelkurmay Başkanları için 67 olan yaş sınırının 72’ye çıkarılmasını Odatv’den Ersin Eroğlu'na değerlendiren Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin, Genelkurmay Başkanı’nı artık siyasetin belirlediğini vurgulayarak, “Bu düzenleme ile Genelkurmay Başkanı siyasi iradeyle arası iyi olursa göreve devam edebilecek. 67 yaşından sonra birer yıl arayla görev süresinin uzatılma kararını da böyle okuyabiliriz. Genelkurmay Başkanı’nın üzerinde bir Demokles'in kılıcı olacak” şeklinde konuştu.

'GELEN TALİMATLARI YAPMAK ZORUNDA KALACAKLAR'

Kanun teklifinden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve siyasi iktidarın Yaşar Güler ile çalışmaya devam etmek istediği sonucunun çıktığını söyleyen İsmail Hakkı Pekin, sözlerine şöyle devam etti:

“Yeni düzenlemeyle aşağıdan gelenler etkilenecektir. Siyasetin eline ciddi bir imkân sağlıyor. Genelkurmay Başkanı olması beklenen kişileri rahatsız edebilir. Genelkurmay Başkanı göreve devam etmek istiyorsa sivil siyasetten gelen talimatları yapmak zorunda kalacak. Doğan Güreş’in görev süresi bir yıl özel yasa ile uzatılmıştı. O da bir huzursuzluğa neden olmuştu. Genelkurmay Başkanı olması beklenen Muhittin Fisünoğlu emekliliğe ayrılmıştı.”

'BİR HAVACIYI İSTEMEMİŞ OLABİLİRLER'

Fevzi Çakmak’ın 23 yıl görev yaptığı ve ondan sonraki Genelkurmay Başkanlarının 67 yaşında emekli olduğunu belirten İsmail Hakkı Pekin, “Hava Kuvvetleri Komutanı kıdem olarak Genelkurmay Başkanı olabilirdi. Bir Havacıyı istememiş olabilirler. Kuvvet Komutanlıklarıyla ilgili yeni bir düzenleme olmazsa yaş sınırı 65 olduğu için onlar Genelkurmay Başkanı olamayacak. Kafalarında Genelkurmay Başkanı olmasını istedikleri kişiler vardır. Onların kıdemlerini doldurmasını bekliyor olabilirler” ifadelerini kullandı.