Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Ortahisar ilçesinin ikiye bölünerek 'Bordo Kent' ve 'Mavi Kent' olarak adlandırılmasını talep etti.

Trabzon'da Ortahisar ilçesinin adıyla ilgili tartışmaya CHP Milletvekili Ahmet Kaya farklı bir öneri ile katıldı.

Depremde sınıfta kaldılar...Netflix ve Starbucks'a tepki çığ gibi: 'Zor günde yanımızda olmayanı istemiyoruz' Depremde sınıfta kaldılar...Netflix ve Starbucks'a tepki çığ gibi: 'Zor günde yanımızda olmayanı istemiyoruz'

Trabzon’un büyükşehir olmasının ardından merkez ilçesinin ismi 'Ortahisar' olarak belirlenmiş ancak ilde aynı isimde bir mahallenin, Nevşehir'de de bir beldenin bulunması ismin değiştirilmesi gündeme gelmişti.

Vakfıkebir'de yaptığı ziyaret sırasında konuyla ilgili açıklama yapan Ahmet Kaya, internet arama motorlarında "Ortahisar" yazınca Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar'ın ön plana çıktığını söyledi. Sorunun ortadan kalkması için Trabzon Ortahisar ilçesinin ikiye bölünmesini öneren Kaya, “Ortahisar ismi aynı zamanda bir mahallemizin ismi. Mahalle ile ilçe ismi karışıyor. Ayrıca internette ‘Ortahisar’ ismini arattığınız zaman Nevşehir’deki Ortahisar Belediyesi çıkıyor. Koskoca Trabzon’da bir ilçe kuruluyor ama Nevşehir’deki ilçe daha önce kurulduğu için o ön planda çıkıyor" dedi.

'İSİM Mİ BULAMADIK?'

Kaya şöyle konuştu: "İsim mi bulamadık? Trabzon Ortahisar nüfusu büyük bir ilçemiz. Trabzon nüfusunun yarısı hemen hemen Ortahisar’da. Ortahisar’ı ikiye bölelim. Herkesin ortak kanaati iki ilçe kurulması yönünde. Bu ilçelerin birini Bordokent, diğerini Mavikent yapalım. Trabzon bu kadar futbolla özdeşleşmiş bir kentse Bordo-Mavi kent yapalım, isim karışıklığından da kurtulalım. Bordo ile Mavi’yi Ortahisar sınırları içerisinde birleştirelim. Biz futbolla iç içeyiz. Bütün dünya Trabzon’u bu yönüyle tanıyor. Trabzon’a böyle bir şey yakışır” dedi.