Singapur, erkekler arasında cinsel ilişkiye ilişkin mevcut yasal yasağı kaldıracak bir yasa çıkardığını açıklarken, mevcut evlilik tanımını kadın ve erkek olarak korumak için bir anayasa değişikliği yaptığını duyurdu.

Bölüm 377A olarak bilinen ve sömürge döneminden kalma bir yasanın yürürlükten kaldırılması önerisi, Başbakan Lee Hsien Loong’un Ağustos ayında girişimi açıklamasının ardından parlamentoya sunuldu. Loong bu yasanın “yapılması gereken doğru şey” olduğunu ve çoğu Singapurlunun destek olduğunu belirtti..

ÜLKE İKİYE BÖLÜNMÜŞ DURUMDA!

Bloomberg’de yer alan habere göre, üst düzey yabancı yetenekleri çekmek isteyen Singapur, bu kararla birlikte, eşcinsel turistler ve LGBTİ bireyleri için de seçenek olmayı hedefliyor.

Singapur’da hükümet üyeleri LGBTİ haklarının tanınmasını ve toplumda daha çok kabul etmesini savunurken, ülkede muhafazakar gruplar bu duruma karşı çıkıyor. Şimdi hükümet, gruplar arasında bir denge kurarak Singapur’un çok kültürlü toplumunda bölücü bir sorunu kontrol etmeye çalışıyor..

Ünlü sunucu Kadir Ezildi anneannesini kaybetti Ünlü sunucu Kadir Ezildi anneannesini kaybetti

‘EVLİLİK TANIMINI’ YAYINLADILAR

Hükümet, eşcinseller için evlilik kapısını şimdilik kapatırken, evliliğin yasal tanımını “bir kadın ile bir erkek arasında” olacak şekilde güvence altına alınacağını ifade etti.

Hükümetten yapılan açıklamada, “377A maddesinin yürürlükten kaldırılmasına rağmen, çoğu Singapurlu, evliliğin bir erkek ve bir kadın arasında olduğu ve çocukların böyle bir aile yapısı içinde yetiştirildiği mevcut aile ve sosyal normları hala sürdürmek istiyor” ifadeleri kullanıldı.

UZUN ZAMANDIR TARTIŞMA KONUSUYDU

Parlamentonun “evlilik kurumunu tanımlama, düzenleme, koruma, koruma, destekleme ve teşvik etme” yetkisine sahip olacağı belirtildi. Değişikliğin ayrıca, evli çiftler için toplu konut kurallarını veya mali faydaları içeren evlilik tanımına dayalı hükümet politikalarını da koruyacağı belirtildi.

Singapur’da eşcinsel ilişki yasağı uzun zamandır tartışma konusu haline gelmişti.

Hükümetin “377A” numaralı yasayla ilgili bu zamana kadarki tavrı, yasayı yürürlükte tutmak ancak uygulamamak yönündeydi.

Asya’da Hindistan, Tayvan ve Tayland da escinselliği suç olmaktan çıkartmıştı..