Sedat Peker'in iddialarının araştırılması için CHP ve HKP'nin bugün suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, bugün iddialarla ilgili savcılığa başvuracaklarını belirterek “Ankara Adliyesi’nde (Adalet Sarayı’nda değil) başvurumuzu yapacağız. Savcılar resen harekete geçemediği için” ifadelerini kullandı. 

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ise iktidarın değişmesi durumunda “temiz eller operasyonu” yapılacağını söyledi. Özdağ, Sedat Peker’in söyledikleri şimdilik devede tüy. Esas o zaman Türkiye’de ak koyun kara koyun ortaya çıkacak” dedi.

Halkın Kurtuluş Partisi de Zehra Taşkesenlioğlu, Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Serkan Taranoğlu, Salih Orakcı, Mine Tozlu Sineren ile gazeteci Orhan Pala ve Burak Taşçı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. HKP’nin açıklamasında, “Rüşvet çetesinin tüm üyeleri yargılanmalıdır” denildi. 

Erdoğan: Milletimiz tercihini ikinci tura kalmasından yana yaptıysa başımız üstünde yeri var Erdoğan: Milletimiz tercihini ikinci tura kalmasından yana yaptıysa başımız üstünde yeri var

'ŞÜPHELİ' OLARAK YER ALDI

CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç da iddialar üzerine suç duyurusunda bulunacağını açıklayıp dilekçeyi paylaştı. Dilekçede, Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Zehra Taşkesenlioğlu, Serkan Taranoğlu ve Salik Orakcı’nın “şüpheli” olarak yer aldı. Dilekçede, “12 Milyon TL’nin üzerinde rüşvet istendiği iddiası” anımsatılarak bu kişiler hakkında dava açılması istendi. 

‘SAVCI NİYE ÇAĞIRMIYOR?’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklanan şarkıcı Gülşen hakkında yaptığı açıklamada, AKP döneminde Avrupa Birliği Bakanlığı görevini üstlenen Egemen Bağış’ın “Bakara-makara” sözlerine göndermede bulundu. Kılıçdaroğlu, suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarına ilişkin de değerlendirme yapmıştı.

Rüşvet iddiaları için Kılıçdaroğlu, şunları söylemişti: 

‘PEKER İTİRAF ETTİ’ 

“Yargı ilk kez 2018 sonrası bu kadar siyasallaştı. Talimat yukarıdan geliyor. Hangi demokratik ülkede böylesine garip bir olay olabilir? Bir suç örgütü lideri itirafta bulunur, sonra devlet mafyayı, çeteyi çökertir. ‘Ayda 10 bin dolar alan siyasetçi var’ dedi İçişleri bakanı. Ayda 10 bin dolar alan siyasetçinin üzerine gittik. ‘Cumhuriyet savcısına bildireceğim’ dedi. Bildirmedi. Acaba İçişleri bakanı da o suçun ortağı mı? Sedat Peker, açıklamalar yapıyor, itiraf ediyor. Hangi savcı harekete geçti? Biz pazartesi suç duyurusunda bulunacağız. Kişi, yer, zaman, saat, isim veriyor. Daha ne versin? Tamamı doğrudur. Çünkü taraf zaten. ‘Biz bunu yaptık’ diyor. Savcı niçin çağırmıyor?” 

Şarkıcı Gülşen’in imam hatiplilere yönelik sözü nedeniyle tutuklanması sorulan Kılıçdaroğlu, “Bakara-makara” ifadelerini kullandığı ses kayıtları ortaya çıkan eski Bakan Bağış’a gönderme yaparak yanıt verdi.