Porçay’ın avukatı Ali Gül, denetimli serbestlikle birkaç gün içinde dışarı çıkacağını umduklarını duyurdu.

‘Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını özendirmek’ suçlamasıyla yargılanan Porçay, 18 Şubat 2021’de  dört yıl iki ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Avukat Gül, kararı istinafa taşıyacaklarını söylemişti.

Porçay, bugün Twitter üzerinden istinaf mahkemesinden cevap geldiğini ve cezanın hukuka uygun bulunduğunu belirtti.

Dosya için duruşma açılmadığını aktaran Youtuber, Twitter üzerinden şunları dedi: “Keşke öncesinde en azından kendimi ifade etmem için duruşma açsalardı. Ama maalesef durum bu. Yarın erkenden Çağlayan Adliyesi’ne gidip teslim olacağım. Süreçteki tüm destekleriniz için hepinize çok teşekkür ederim.”

Savcı, ‘O zaman ben de birini vurayım öldüreyim parodi diyeyim’ demiş

Cezayı ‘skandal’ olarak niteleyen Porçay’ın avukatı Ali Gül’se Twitter hesabından süreci şöyle anlattı: “Akıl sahibi her insan, şarkının sözlerinden ve klibinden bu şarkının ot içmeyi havalı bir şey gibi sunanlarla dalga geçtiğini anlar. Mahkeme bu şarkıya ‘uyuşturucuya özendirmek’ suçundan ceza verdi.

Yaşlı bir hakim ve genç bir savcıya, parodi kavramını, şarkının hiciv denen söz sanatını kullandığını, adında parodi yazdığını, açıklamasında uyuşturucu kullananları yerdiğinin anlatıldığını anlatamadık. Savcı ‘O zaman ben de birini vurayım öldüreyim parodi diyeyim’ ifadelerini kullandı.

'BİZ YİNE DE CEZA VERELİM NASI OLSA BOZULUR' DENDİĞİNİ İDDİA ETTİ

Mahkeme hakimi ‘Biz cezayı verelim, istinaf bozar zaten’ gibi akıl ve mantığa sığmayan laflar etti cezayı verdikten sonra. Şarkının sözlerinde ot içiyorum dendiği için, gençleri uyuşturucudan uzak tutmayı amaçlayan bir hiciv videosu, dört yıl iki ay hapis cezasına layık görüldü.

İstinaf kararı bozmadı, onadı. Üstelik Porçay ilk birkaç duruşmaya avukatsız girmişti, buna dayanarak istinaf mahkemesinden istinaf yargılamasında duruşma açmasını talep ettik. İstinaf duruşma bile açmadı, dosya üzerinden kararı onadı ve geçti. İşte Türkiye’de mahkemelerin hali.

İlk Türk kadın amiral: Gökçen Fırat... 'Kadın doktor çok ama kadın subay olmak farklı' İlk Türk kadın amiral: Gökçen Fırat... 'Kadın doktor çok ama kadın subay olmak farklı'

'YAZIKLAR OLSUN'

Şimdi bu genci hapse atacaklar. Denetimli serbestlikle birkaç gün içinde dışarı çıkacağını umuyoruz. Artık bunu bile kesin bulamıyoruz. Bu birkaç gün bile en ufak bir şey yapmamış gencecik bir insanın psikolojisini darma duman etmek için yeterli. Yazıklar olsun, ne diyeyim.

Onlara değil ama vatandaşlara diyeyim. Bu hükümet ve kurduğu bu korkunç düzen milyonlarca Türk gencine hayatı zehir ediyor. Hem de her Allah’ın günü. Önümüzdeki seçimlerde bu hükümetten kurtulacağız.”

Youtuber’ın aldığı hapis cezasının gerekçesi olan ‘Ot içiyorum (Ezhel Parodi)’ isimli parodi videoda ‘rap şarkılarında sürekli olarak uyuşturucuyla ilgili sözler geçtiği’ iddia edilip sanatçı Ezhel tiye alınıyor.