Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri İmran Han, Şerif ve Zerdari ailelerinin ülkeyi 30 yıldır “yağmaladığını” öne sürerek, bu kişilerin mevcut ekonomik erimeden de sorumlu olduklarını kaydetti. 

'ŞERİF VE ZERDARİ AİLESİNİ SORUMLU TUTTU

Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri İmran Han, Twitter’dan yaptığı açıklamada, mevcut ekonomik tablodan ülkeyi 30 yıldır “yağmaladıklarını” söylediği Şerif ve Zerdari ailelerini sorumlu tuttu.

Başbakan Şerif ise Twitter’dan Han’a cevap vererek, yolsuzluğun Han’ın döneminde arttığını savundu ve halkın Han’ın kötü ekonomi yönetiminin bedelini ödediğini belirtti.

Pakistan’da Bakanlar Kurulu, 4 milyar dolarlık finansal açığın kapatılması için devlet varlıklarının yabancı ülkelere acil satılmasına ve bu süreçteki tüm prosedürlerin kaldırılmasına ilişkin kararı onayladı. Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri İmran Han, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Şerif ve Zerdari ailelerinin ülkeyi 30 yıldır “yağmaladığını” öne sürerek, bu kişilerin mevcut ekonomik erimeden de sorumlu olduklarını kaydetti.

Milli Gazete’nin The Tribune Express gazetesinden aktardığı habere göre, “Hükümetlerarası Ticari İşlemler” kararı, Başbakan Şahbaz Şerif’in başkanlığında toplanan kabine tarafından onaylandı.

ABD'den Türkiye ile gerilimi artıracak hamle ABD'den Türkiye ile gerilimi artıracak hamle

Karar, devlet varlıklarının yabancı ülkelere acil satılması, bu süreçteki tüm prosedürlerin ve düzenleyici kontrollerin kaldırılmasını içeriyor. Kaldırılan prosedürler arasında bu tür varlıkların satılması süreciyle ilgili 6 yasa da bulunuyor. Bununla birlikte kararın Cumhurbaşkanı Arif Alvi tarafından onaylanması gerekiyor.

Hükümetin bu adımla Uluslararası Para Fonu’nun ( IMF) işaret ettiği 4 milyar dolarlık finansal açığı kapatmak istediği belirtiliyor. Pakistan, IMF ile 14 Temmuz’da 1,17 dolarlık anlaşma yapmıştı. Ancak IMF, Pakistan’ın 4 milyar dolar finansal açığı bulunduğunu belirtmişti.

ÜLKE, EKONOMİK OLARAK ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇİYOR

Pakistan rupisi, ülkedeki siyasi atmosferin de etkisiyle son bir haftada yüzde 8,3 değer kaybetti. Bu, Kasım 1998’den bu yana görülen en yüksek değer kaybı oldu. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 19 Temmuz’da Pakistan’ın kredi notu görünümünü durağandan negatife çevirmişti. Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, 2022’nin başından bu yana Pakistan’ın dış likidite pozisyonunda ve finansal koşullarındaki önemli bozulma, döviz rezervlerinin azalması ve siyasi riskler, ülkenin kredi görünümünün negatife revize edilmesinin sebepleri arasında gösterilmişti.

HAN’DAN HÜKÜMETE TEPKİ

Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri İmran Han, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “ ABD komplosu ile göreve getirilen ithal hükümetin” devlet varlıklarının yabancı ülkelere acil satışında tüm prosedürleri kaldırmasına tepki gösterdi.