Netflix’in yedi ülkede gerçekleştirdiği "Kültürel Yakınlık Araştırması" yayınlandı. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen araştırmaya ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, İspanya, Suudi Arabistan ve Şili’den 13 bin kişi katıldı...

KONDA 14 Mayıs seçimleri için son araştırmasını paylaştı! KONDA 14 Mayıs seçimleri için son araştırmasını paylaştı!

Uluslararası bağımsız araştırma kuruluşu Basis Research tarafından gerçekleştirilen araştırmadan veriler ise şöyle:

  • Netflix üyeleri, Netflix üyesi olmayan kişilere kıyasla Türkiye yapımlarını 1.5 kat daha fazla izliyor.
  • Netflix'teki Türkiye yapımı dizi ve filmleri izleyen kişilerin Türkiye'yi turist olarak ziyaret etme isteği, izlemeyenlere göre 2.6 kat daha fazla. Dünya genelinde turistik ilgisi en çok artan üç ülke ise sırasıyla Brezilya, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri.
  • Dizi ve filmler, Türkçe’ye duyulan ilgiyi de artırdı. Netflix’teki yerli yapımları izleyen kişiler arasında “Türkçe öğrenmek istiyorum” diyenlerin oranı, izlemeyenlere göre 4.6 kat daha fazla. Türkçe’ye ilginin en çok arttığı ülke ise ABD.
  • Netflix’teki yerli yapımları izleyenler arasında “Türkiye kültürüne ilgi duyuyorum” diyenlerin oranı, izlemeyenlerden yüzde 29 daha yüksek. Benzer şekilde Türk mutfağına ilgi yüzde 29, Türk tarihine ilgi yüzde 27, Türk edebiyatına ilgi ise yüzde 22 oranında artıyor.
  • Netflix’teki yerli yapımları izleyenlerin Türkiye insanıyla tanışma, iş yapma isteği yüzde 27 oranında artıyor. “Yerli yapımları izledikten sonra Türkiye’de üretilen ürün ve hizmetleri satın alma isteğim arttı” diyenlerin oranı ise yüzde 17.
  • Araştırmaya göre, Türkiye yapımlarını izleyen kişilerin Türkiyeli yönetmenlere ilgisi 4.6 kat, oyunculara ilgisi 4.9 kat artarken; oyuncuları sosyal medyada takip etme oranları 5.2 katına çıktı.

TOP 10 FİLM LİSTESİ

Netflix'in paylaştığı bilgilere göre, Netflix Türkiye imzası taşıyan dizilerden "Zeytin Ağacı" 45 ülkede, "Yakamoz S-245 ise 35 ülkede ‘Top 10 Dizi’ listesine girdi. Filmlerde ise yine bu yıl yayınlanan "Sen Yaşamaya Bak" 76 ülkede, "Aşk Taktikleri" ise 70 ülkede ‘Top 10 Film’ listelerinde yer aldı.

2023 yılında 190 ülkede yayınlanacak Netflix dizileri arasında, başrollerinde Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz’in yer aldığı "Şahmaran", Perihan Mağden'in aynı adlı romanından uyarlanan "Biz Kimden Kaçıyorduk Anne", Çağan Irmak’ın yaratıcısı olduğu ve yönetmenliğini üstlendiği "Yaratılan" gibi yapımlar bulunuyor. Nejat İşler’in başrolünü üstlendiği "İyi Adamın 10 Günü", Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ’u yeniden bir araya getiren "Last Call For Istanbul" ile Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği ve başrolünde yer aldığı "Ayzek ile Bir Gece" ise gelecek yıl platformda yer alacağı belirtiliyor.