Memleket Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçime 3 gün kala yaptığı açıklamayla adaylıktan çekildiğini duyurdu. Bunun üzerine İnce'ye verilen oyların ne olacağı ve oy pusulalarında değişiklik olup olmayacağı merak haline geldi.

OYLAR GEÇERSİZ SAYILMAYACAK!

İYİ Parti Yüksek Seçim Kurulu temsilcisi Tolga Öztürk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda oy pusulalarının değişmeyeceğini, adayın aldığı oyların da geçersiz sayılmayacağını açıkladı.

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: İçeride aslan... Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: İçeride aslan...

Öztürk, “Çekilen adayın yüzde 50+1 alması durumunda ise 2. turda 2. aday ve 3. aday ikinci tura kalmış kabul edilir ve seçimler iki aday arasında gerçekleşir” ifadelerini kullandı.

SEÇİLİRSE MAZBATA ALABİLİR Mİ?

Gazete Duvar'dan Ceren Bayar'ın haberine göre HDP’nin Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki de oy pusulalarında bir değişiklik olmayacağını belirtti.

Tirkyaki, “Seçim süreci planlandığı gibi devam edecek. Yurt dışı oylar da pazar günü Muharrem İnce’ye verilmesi muhtemel oylar da geçerli sayılacak. Tabii resmi olarak çekildiğini YSK'ye bildirmesi lazım” ifadelerini kullandı.

İnce'nin seçilmesi halinde adaylıktan çekilmiş olduğu için mazbata alamayacağını kaydeden Tiryaki, ikinci tura kalması halinde de bu turda yarışamayacağını belirtti.