BioNTech yargılanıyor: Parayı kim ödeyecek? BioNTech yargılanıyor: Parayı kim ödeyecek?

Rusya Federasyonu'nun özel eğitimli yunuslar aracılığıyla denizlerde ve okyanuslarda casusluk yaptığı birçok defa öne sürüldü. Bu defa İsrail'in sığırları, casusluk yapmaları için özel eğitime tabi tuttuğu iddia edildi.

Filistin Medya İzleme Örgütü’nün iddiasına göre MOSSAD, sığırları eğitiyor, boyunlarına kamera ve kayıt cihazı bulunan madalyonlar ve çanlar asıyor, daha sonra da Filistinlilerin bulunduğu bölgelere gönderiyor.

FİLİSTİNLİLERİ GÖZETLEDİĞİ İDDİA EDİLDİ

Otlanmak için geziyor gibi görünen sığırlar, bu iddiaya göre aslında Filistinlileri gözetliyor.

Haber İsrail yazarı Sami Gershon ise bu iddiaları “komik” ve “asılsız” olarak nitelendirdi.

Filistin Medya İzleme Örgütü’nün bir diğer iddiası ise, MOSSAD’ın “sabotaj” maksadıyla yaban domuzu sürülerini kullanması. 

 Sami Gershon'un kesin bir dille reddettiği bu iddiaya göre MOSSAD’ın yaban domuzu sürüleri, Filistin köylülerinin ekinlerini özel olarak hedef alabiliyor.

HAYVANLAR İSTİHBARATTA SÜREKLİ KULLANILDI

En eski tarihlerden beri hayvanlar, her türlü istihbarat faaliyeti için kullanılıyor.

Bunun en ilkel yöntemi köpeklerin erken uyarı için kullanılması.

Kuzgunlar, kargalar ve güvercinler de düşmanı tespit edip eğitimcilerine geri dönerek haber vermek üzere eğitilebiliyordu.

Modern dönemde ise CIA ve KGB, hayvanların istihbarat maksatlı kullanımına birçok defa başvurdu.

CIA ÖZEL EĞİTİMLİ KARGALAR KULLANIYOR

CIA, ortam dinlemesi ve gözetleme maksadıyla özel eğitimli kargalar kullanıyor.

Odatv'nin haberine göre, Herhangi bir insanın eğitiminden çok daha pahalıya patlayan bu eğitimlerin sonucunda kargalar, kendilerinden istenen binanın yakınındaki bir ağaç dalına yahut pencere pervazına konuyor... Boyun bölgesindeki ileri teknoloji alıcılara sahip küçük ama etkili dinleme cihazları, önemli hedeflerin odalarında veya ayaküstü yaptığı sohbetleri dahi kaydedebiliyor.

YUNUSLAR KULLANILIYORDU

KGB ise yunusları eğitmesi ile meşhurdu. Rus yunusları, açık okyanuslarda dahi gemi hareketlerini takip edebiliyor. Ancak Rusya’nın bu konularda gizliliği koruması sebebiyle, yunusların tam olarak nasıl kullanıldığı bilinmiyor.

Teorilere göre Rus yunusları, yunusların ses dalgası ile haberleşmesi veya gemilerin yakınlarında yüzerek ortam dinlemesi yapması gibi çeşitli yöntemler ile kullanılıyor.