İngiltere ve İsveç’ten araştırmacılar, küfürlü sözlerin aslında ilişkilerimiz üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini ortaya koyarken küfrün artık kaba veya düşük zeka işareti olarak görülmediğini iddia ettiler.

ÖFKEYLE BAŞA ÇIKMAK İÇİN GÜÇLÜ BİR ARAÇ

Keele, Ulster ve Westminster üniversiteleri tarafından yürütülen araştırmaya göre, küfürler dayanışma veya neşe ifade etmek için kullanıldığında, acıyı azaltmak, insanları güldürmek ve hatta öfkeyle başa çıkmak için güçlü bir araç olabilir.

Bununla birlikte, çalışma, bazı durumlarda kelimelerin hala “saldırgan, uygunsuz ve sakıncalı” olarak görülebileceğini ve insanların küfür ettikleri kişilere hala dikkat etmeleri gerektiğine de dikkat çekti.

100’DEN FAZLA MAKALE İNCELENMİŞ

Daily Mail’in haberine göre araştırmacılar, küfür üzerine 100’den fazla makale inceledi ve kaba kelimelerin “diğer dil biçimlerinden inkar edilemez derecede farklı ve daha güçlü” olduğunu keşfettiler.

“Gündelik küfür”ün temel olumlu yönleri arasında korku, sevinç, öfke ve heyecan gibi duyguların yanı sıra mizah ve dayanışma gibi duyguların ifade edilmesine yardımcı olmak yer aldı..

'ARTIK BU GÖRÜŞE MEYDAN OKUYAN KANITLARA SAHİBİZ'

Araştırmacılar, “Küfür, ciddi bir araştırma konusu olarak uzun süredir göz ardı edildi, çünkü bunun sadece bir saldırganlık, zayıf dil yeterliliği ve hatta düşük zeka belirtisi olduğu varsayıldı.”

İstanbul'da yaşayanlar bu habere dikkat! Gri bulut tehlikesi... İstanbul'da yaşayanlar bu habere dikkat! Gri bulut tehlikesi...

“Artık bu görüşe meydan okuyan, bizi küfrün doğasını ve gücünü yeniden düşünmeye sevk eden oldukça fazla kanıta sahibiz” açıklamasında bulundular.