Haber ajansları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İngiltere’deki cenaze törenine katılmayacağını belirtti.

Erdoğan yerine ise Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun temsil edeceği açıklandı.

PROTOKOL SEBEBİYLE...

Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesi sonrasında ABD merkezli haber platformu Politico’nun resmi belgelere dayandırdığı habere göre İngiltere hükümeti, Kraliçe için 19 Eylül’de düzenlenecek devlet törenine katılacak liderlerden özel uçak kullanmamalarını isteyerek, Londra’da helikopter kullanmalarının da yasak olacağını bildirmişti.

CHP'de Özgür Özel'den adaylık sinyali! CHP'de Özgür Özel'den adaylık sinyali!

Ancak bugün İngiliz hükümetine yakın kaynaklar İngiliz The Times gazetesine yaptıkları açıklamada dünya liderlerinin Pazartesi günü Kraliçe'nin cenazesine otobüsle gitmek zorunda kalmayacaklarını açıkladı.

MUAF TUTULAN LİDERLER AÇIKLANDI

Gazeteye konuşan hükümete yakın kaynaklar, ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Japon İmparatoru Naruhito'nun ‘güvenlik nedenleriyle' otobüs yolculuğundan muaf tutulması beklenenler isimler arasında olduğunu duyurdu.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Matarella, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve İsrail'den Isaac Herzog'un da ‘güvenlik sebepleri' nedeniyle otobüs yolculuğu yapması beklenmiyor.

İngiliz The Times gazetesine konuşan hükümet kaynağı, G7 liderlerinden ‘otobüse binmelerini' istemenin açıkça uygun olmayacağını söyledi. Ancak yine de cenazeye katılacak isimlerden ‘esnek davranmalarını istedikleri' aktarıldı.

Winston Churchill'in 1965'te ölümünden bu yana İngiltere'nin ev sahipliği yaptığı en büyük cenaze törenlerinden biri olacak Kraliçe 2. Elizabeth'in cenazesine 100'den fazla dünya lideri, devlet başkanı ve diplomatın katılması bekleniyor.