Deniz Yücel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 3 günlük İzmir ziyaretini değerlendirdi. Yücel, gerçekleşen ziyaret sonrası AKP kanadından gelen eleştirilere cevap verdi.

Kılıçdaroğlu’nun İzmir programında son dönemlerde eşine az rastlanır bir ilgi ve sevgi seli yaşandığını ifade eden Yücel, “İlgiyi sadece yandaştan görmeye alışık, sevgiyi de sadece saraya gösteren üç beş kişilik küçük bir kitlenin trajikomik eleştirileri nafile çabalardır. Bu ziyareti 'nasıl karalarız' derdine düşenler, çiftçiye yalancı diyeceğine, Tarım Bakanlığı'nın açıkladığı utanılacak destek rakamlarına baksınlar” dedi.

KILIÇDAROĞLU'NUN ZİYARETİ

Kılıçdaroğlu'nun ziyaretine değinen Yücel, "Bizler bu ziyaretin, Saray zihniyetinden kurtuluş yolunda, İzmirliye daha fazla umut verdiğine ve millet iktidarına olan inancı çok daha fazla artırdığına şahit olduk. Genel başkanımızın katılımıyla gerçekleştirdiğimi üye katılım törenimiz ile Balkanve Rumeli buluşmasındaki coşku, yapılan konuşmalardaki haykırışlar, CHP’ye ve Kemal Kılıçdaroğlu’na olan inanç ve sevgi, bu desteğin artık engellenemez bir halk hareketine dönüştüğünün göstergesiydi. Partimize AKP’den, MHP’den, ANAP’tan geçen veya ilk kez bir siyasi partiye üye olan vatandaşlarımızın neden CHP’yi seçtiklerini, AKP’ye neden inançlarının kalmadığını dinleyip de anlamamak, ancak bir utancın veya çaresizliğin göstergesi olabilir” dedi.

YAŞ Kararları açıklandı! Genelkurmay Başkanı kim oldu? YAŞ Kararları açıklandı! Genelkurmay Başkanı kim oldu?

'ÇİFTÇİLERE GÖSTERİLEN TEPKİ ACİZLİKTİR'

"AKP’li vekillerin, Tarım ve Orman Bakanı'nın, kendi ilçesindeki çiftçinin halinden bihaber olan belediye başkanının ve AKP İzmir İl Başkanı'nın, Kılıçdaroğlu’nun İzmir ziyaretine ilişkin yaptıkları trajikomik eleştirilere bakıldığında, AKP iktidarının ne kadar çaresiz olduğunun açıkça görüldüğünü" söyleyen Yücel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ödemiş’te gerçekleştirilen çiftçi buluşmasında konuşan tüm kadınlarımız 84 milyonun bildiği bir gerçeği haykırdılar. AKP iktidarı kendi yandaşlarını zengin etmek için, üretime değil ithalata yönelik bir politikayı benimsedi ve ortaya çıkan manzara belli. Beceriksiz ve liyakatsiz saray yönetiminin ekonomiyi batık hale getirmiş olması, köylünün ve çiftçinin zamlarla, yoklukla, çaresizlikle baş başa kaldığı gerçeği, sadece AKP’li yöneticilere inandırıcı gelmiyor."

'SKANDAL'

"Tarım Bakanı'nın çıkıp da adeta ‘çiftçiler yalan söylüyor’ der gibi açıklama yapması başka bir skandal ve adeta çiftçi düşmanlığıdır" diyen Yücel, "Bakan'ın, bu ülkede gübre, yem, mazot fiyatları nereden nereye gelmiş ona bakmadan, döviz kurlarındaki rekor artışları görmezden gelerek, devede kulak bile diyemeyeceğiniz, adeta sadaka verir gibi yapılan komik desteklerle cevap vermeye çalışması acizliğin göstergesidir. O gün Ödemiş Çiftçi buluşmasındaki Fatma Teyzenin, Kader Ablanın, Hamiyet Ablanın ve diğer çiftçi kadınların çığlığı, aslında Türkiye’deki bütün çiftçilerin ve üreticilerin çığlığıydı.

Sorunları konuşmak yerine, o sorunlar, yaşanan gerçekler konuşulmasın diye AKP’lilerin çırpınışlarını gördükçe, bu ülkede bu iktidarla geçirilecek her günün büyük bir kayıp olduğunu bir kez daha anlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Birgün'ün haberine göre, Yücel, şöyle devam etti: 'Genel Başkanımızın üç günlük ziyaret programına açılış yok, temel atma yok diye eleştiren zihniyet, sanırsınız ki kendi Sarayzadeleri her geldiğinde açılışlara, temel atmalara yetişemiyor. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son İzmir’e gelişinde hangi açılış, hangi temel atma törenine imza attılar da biz İzmirliler olarak göremedik. Kaldı ki genel başkanların halkla buluşması, toplantılara katılması, ziyaretler gerçekleştirmesi için programlar yapılmasının tarihi, herhalde siyaset tarihi kadar eskidir. Ama halkın partimize ve Genel Başkanımıza gösterdiği ilgiyi görmek, çiftçi kadının kimliği yerine çaresizliğiyle ilgilenmek istemeyenler, bu kadar basit bir konu üzerinden bile gündem yaratmaya çalışabiliyor.'

'İZMİRLİ MESAJI VERDİ'

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın açıklamalarına da yanıt veren Yücel, “Hamza Dağ, yakın zamanda, FETÖ ile koyun koyuna mazisi olan, PKK ile oy kaygısıyla pazarlık masasına oturmuş, askerimizin ve polisimizin terör örgütleri karşısında elini kolunu bağlamış bir iktidarın mensubu olarak, günah çıkartmaya mı çalışıyor, yoksa suyu bulandırmaya mı? Bilmiyoruz ama kimin taban kaybettiğini, kimin anketlerde dibi gördüğünü biliyoruz" ifadelerini kullandı.

"AKP’nin İzmir’de bu tavrı yeni değil. Çırpınırken kendi çamurlarını etrafa sıçratmaya çalışmalarına alışığız" diyen Yücel, son olarak şunları söyledi:

"AKP yıllardır İzmir üzerinden partimize ve partimize ilgi gösteren İzmirlilere bir saldırı içinde. Onların görmek istemedikleri gerçekleri biz yaptırdığımız anketlerde ve kamuoyu yoklamalarında görüyoruz. AKP’nin oyu İzmir’de yüzde 20 bandına, küçük ortağının ise yüzde 2’lere gerilemiş durumda. İzmirli, Cumhur İttifakı’na her mesajı verdi. ‘Toparlanın, sorunları çözün, halka kulak verin, İzmir’deki algı ve yalan oyunlarınıza son verin’ dedi ama onlar tüm seslere kulaklarını tıkadı. Anket sonuçlarına göre de İzmirli bu ittifaka çoktan son sözünü söylemiş.”