İstanbul Boğazı’nda facianın eşiğinden dönüldü. Dümeni kilitlenen bir kargo gemisi Bebek Sahili’ne 100 metre kala durabildi.

BOĞAZ TRAFİĞİ ASKIYA ALINDI

İstanbul Boğazı'nda, Ukrayna'dan İstanbul'a gelirken dümeni kilitlenen 173 metre boyundaki Lady Zehma adlı kargo gemisi, Bebek Sahili'ne 40 metre kala karaya oturdu. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Kurtarma Römorkör ve Botları ile Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri kurtarma çalışmalarını sürdürürken, Boğaz trafiğe geçici olarak askıya alındı.

Muharrem İnce adaylıktan çekildi: Oylar ne olacak? Muharrem İnce adaylıktan çekildi: Oylar ne olacak?

FENERE ÇARPTI...

Ukrayna'dan İstanbul'a gelen 173 metre boyunda, 29 metre genişliğindeki Lady Zehma adlı kargo gemisi 21.00 sıralarında İstanbul Boğazı'ndan geçtiği sırada dümeni kilitlendi. Siren çalarak sürüklenmeye başlayan geminin kaptanı çapa atarak durmaya çalıştı. Ters dönerek sahildeki gezi teknelerine doğru sürüklenmeye devam eden gemi, Bebek Feneri'ne çarptı. Gemi, sahile 40 metre kala karaya oturdu. Büyük paniğe neden olan kaza sonrası olay yerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Kurtarma Römorkör ve Botları ile Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri sevk edildi. Ekiplerin kurtarma çalışmaları devam ederken, Boğaz trafiği geçici olarak askıya alındı.

'KAÇIN DEDİM...'

Gezi teknesi kaptanlarından Erol Hizarcı, geminin sürüklenmeye başlamasıyla panik yaşadıklarını belirterek ”Gemi Kandilli açıklarında siren çalmaya başladı. Sancak çapasından ışıklar geliyordu, kaynakla bir şeyi kesmeye çalışıyorlardı galiba. 'Güm' diye bir ses geldi, herhalde o çapanın zincirini kestiler. Çapayı atamayınca bizim yatların üzerine doğru döndü. Ben de arkadaşlara bağırdım 'kaçın' diye. Taş fenerin olduğu yerde karaya oturdu. Hepimiz kaçtık. Gemi şu an kendi imkanlarıyla çıkmaya çalışıyor. Telsizden dinlediğimiz kadarıyla kaptan kurtarmaları kabul etmiyor. Çıkabileceğini sanmıyorum, kazıya kazıya geldi. Yatlara 50 metre kala durdu” diye konuştu. İsmail Hünük adlı gezi teknesi çalışanı ise “Arkadaşlarla oturuyorduk, ileriden demir atmaya başladı. Normalde düz giden gemi dümeni kilitleyin bu tarafa döndü. Ben de o sırada kaptana ve arkadaşlara haber verdim. Kıyı Emniyetin en büyük römorkörü 'Nene Hatun' gemiyi çekmek için hazırlanıyor” dedi.