Hamaney ve Humeyni'nin fotoğraflarının yırtıldığı protestolarda en az 17 kişi öldüğü bildirildi.

 İranlıların protestolarının 80’den fazla kent ve kasabaya yayıldığı aktarılıyor. Üçü güvenlik görevlisi olmak üzere 17 kişi eylemlerde yaşamını yitirirken ölüm sayısının daha fazla olduğu öne sürülüyor. Rejim güçlerinin halka ateş açması ile hayatını kaybeden 16 yaşındaki bir çocuğun da ölenler arasında olduğu ifade edildi.

KADINLAR SAÇLARINI KESTİ, WHATSAPP'A ERİŞİM ENGELİ GELDİ

Sosyal medyada da tepkiler dile getirilirken kadınların protesto için saçlarını kestiği aktarıldı. Birçok erkekte kadınların eylemine destek vererek saçlarını kestikleri videoları paylaştı.

Erdoğan: Vatandaşlarımızı sandığa sahip çıkmaya davet ediyorum Erdoğan: Vatandaşlarımızı sandığa sahip çıkmaya davet ediyorum

Rejim, ülkede Instagram ve WhatsApp’a da erişim engeli getirdi. Diğer sosyal medya platformlarının engellenmesi nedeniyle iki uygulama yoğun bir şekilde kullanılıyordu.

İSTANBUL’DAKİ EYLEME İZİN VERİLMEDİ!

İranlılar ve Türk vatandaşlarının bulunduğu bir grup İran’daki rejime karşı İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapmak istedi. Polis yürüyüşe izin vermeyerek beş kişiyi gözaltına aldı.

ÖĞRENCİLER DE İSYANDA

Tahran Üniversitesi’nde başlayan öğrenci protestoları İsfahan Üniversitesi’ne ve Amirkabir, Allame Tebatebai ve Tarbiat Modares dahil olmak üzere başkentteki diğer birçok üniversiteye yayıldı.

Shahid Beheshti Üniversitesi’ndeki bir toplantıda bazı kadın öğrenciler başörtüsü dayatmasına meydan okuyarak başörtülerini çıkardı ve şeriat  yönetimine son verilmesi için sloganlar attı.

TAHRAN'DA SON DURUM

Tahran’da kadınlar zorla taktırılan başörtülerini yaktığı öğrenildi.

MEŞHED’DE POLİS KARAKOLU ATEŞE VERİLDİ

İran’ın en büyük ikinci şehri olan Meşhed’de vatandaşlar şeriat rejiminin polis karakolunu ateşe verdi.