Irak’ta Sadr Grubu lideri Mukteda Sadr’ın siyaseti bırakma kararının sonrasında devam eden protestolar sırasında 2 kişi hayatını kaybetti, 19 kişi de yaralandı.

NATO kararlı: İsveç üye olacak NATO kararlı: İsveç üye olacak

Başkent Bağdat’taki Yeşil Bölge’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı basan Sadr destekçileri, güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz ve havaya ateş ederek müdahale etmesinin ardından saraydan çıkarılırken, çıkan olaylarda 2 kişinin hayatını kaybettiği, 19 kişinin de yaralandığı bildirildi.

TAŞLA SALDIRDILAR

Sadr destekçileri ile İran destekli grupların destekçileri ise Yeşil Bölge’nin dışında karşı karşıya gelerek birbirlerine taşla saldırdığı bildirildi.

İTİDALE DAVET ETTİ

Yaptığı yazılı açıklama ile tüm tarafları itidale çağıran Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, barışçıl protestonun meşru bir hak olduğunu ancak devlet kurumlarını sekteye uğratmanın tehlikeli bir gelişme olduğunu dile getirerek, Sadr Grubu destekçilerinin devlet kurumlarından çekilmesini istedi.

IRAK’TA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Sadr destekçilerinin Yeşil Bölge’yi basmasının ardından başkent Bağdat’tın ardından ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, yerel saatle 19.00’dan itibaren bir sonraki duyuruya kadar ülke genelinde sokağa çıkma yasağının uygulanacağı duyuruldu.

Sadr sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, siyasetten çekildiğini açıklamış, Sadr Grubu’na ait Türbe-i Şerif ile müze dışındaki tüm kurumları kapatmaya karar verdiğini belirtmişti.

TÜRKİYE AÇISINDAN TABLO KARMAŞIK

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile uzun yıllardır korunan ticari gelişmeler ve 'Bağımsızlık' çabalarına rağmen devam eden ilişkiler Irak'ta durumun daha fazla karmaşık hal almasıyla sekteye uğrayabilir. 

Bölgesel Yönetim'in olası parçalanma senaryosunda alacağı rol Türkiye ile geleceğin nasıl şekilleneceğine bir projeksiyon tutacak.

Özellikle İran etkisi altında kalan Irak'ın Türk bayrağı yakılması gibi provokasyonlara girişmesi, Türkiye karşıtı bir cepheye kendini savurması ilişkileri gün geçtikçe gergin hale getirmişti.

Türkiye'nin kendi üslerini ve Irak'ta bulunan vatandaşlarını savunmak için tedbirler aldığı ve daha da almak zorunda kalabileceği görülüyor.

Irak Türkmenlerinin de güvenliği ve bu çatışmalar sırasında takınacağı tavır yine ülkemiz açısından kritik bir hal alacak.