Boris Johnson’ın 7 Temmuz’daki istifasının ardından Muhafazakar Parti milletvekilleri yeni lider için oylama gerçekleştirmiş, altı adayla başlayan yarışta son olarak Dışişleri Bakanı Liz Truss ile eski Maliye Bakanı Rishi Sunak kalmıştı.

SIĞINMACILARI TÜRKİYE'YE GÖNDERMEK İSTEDİ

Liz Truss, 16 Temmuz'da, İngiltere'deki yasadışı göçmenleri ve mültecileri Türkiye'ye göndermek istediğini söyledi: "Ülkemizdeki yasadışı göçmenleri ve mültecileri, Afrika ülkesi Ruanda'ya ve Türkiye'ye göndereceğiz. Planım bu."

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, "Türkiye, kimsenin mülteci kampı değildir" diyerek, Liz Truss'a karşı çıktı.

KRİZ YAŞANMIŞTI

11 Şubat'ta İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Moskova'ya gitti. Liz Truss, "Rusya, sınırdaki askeri hareketliliği durdurmalı" dedi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise "Kendi sınırlarımız içinde istediğimiz askeri yığınağı yapabiliriz. Yoksa bizim sınırlarımız üstündeki egemenlik hakkımızı tanımıyor musunuz?" diye sordu. Liz Truss ise "Hayır, tanımıyoruz" cevabını verince diplomatik kriz yaşandı.

Sergey Lavrov, "Sağır birinin dilsiz biriyle konuşması gibiydi. Hayal kırıklığı yaşadım" dedi, kürsüyü terk etti. Liz Truss, kürsüde tek başına kaldı. Yaşanan diplomatik kriz, Rusya - Ukrayna Savaşı'ndan tam 13 gün önce gerçekleşti.

BORİS JOHNSON NİÇİN İSTİFA ETMİŞTİ?

İngiltere demiryolu işçilerinin başlattığı grev sonucunda, Boris Johnson kabinesindeki birçok isim peş peşe istifa etti. 6 Temmuz gecesi yanına gelen en büyük müttefiki Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, "Artık istifa etme vaktin geldi" dedi. Boris Johnson, en yakın müttefikinin desteğini de kaybettikten sonra 7 Temmuz'da istifa etti.

İmamoğlu 'değişim' manifestosunu duyurdu! Site yayına girdi İmamoğlu 'değişim' manifestosunu duyurdu! Site yayına girdi

Demiryolu işçileri grevi ve siyasi kriz süreci boyunca 5 bakan ve 50'nin üzerindeki hükümet görevlisi istifa etti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a yakın iki ismin istifalarını tetikleyen durum ise Johnson'ın tacizle suçlanan parti yöneticisi Chris Pincher hakkında hata yaptığını kabul etmesi olmuştu.