Kraliyet ailesinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in, 96 yaşında hayatını kaybettiği duyuruldu.

Kraliyet ailesinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, Kraliçe Elizabeth’in, İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybettiği duyuruldu.

LONDRA'YA GÖTÜRÜLECEK

Yapılan açıklamada, “Kraliçe bu öğleden sonra Balmoral’da huzur içinde yaşamını yitirdi.” ifadesi kullanıldı. Kraliçenin naaşının yarın başkent Londra’ya götürüleceği belirtildi.

İNGİLTERE’NİN YENİ KRALI CHARLES’TAN AÇIKLAMA GELDİ

İngiltere’nin yeni kralı Charles,  annesi Kraliçe Elizabeth’in ölümünün ardından şöyle konuştu:

* Sevgili Annem Majesteleri Kraliçe’nin ölümü, benim ve ailemin tüm üyeleri için en büyük üzüntü anıdır.

'DERİNDEN HİSSEDİLECEK'

* Aziz bir hükümdar ve çok sevilen bir annenin vefatının derin yasını tutuyoruz. Onun kaybının ülke genelinde, Krallıklar, İngiliz Milletler Topluluğu ve dünyanın dört bir yanındaki sayısız insan tarafından derinden hissedileceğini biliyorum.

* Bu yas ve değişim döneminde, ailem ve ben, Kraliçe’ye bu kadar geniş çapta duyulan saygı ve derin sevgi hakkındaki bilgimizle teselli ve destek bulacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı: İşte yeni bakanlar! Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı: İşte yeni bakanlar!

İNGİLTERE’NİN YENİ BAŞBAKANI TRUSS: ÇOK YAŞA KRAL

Hükümet kurma görevini Kraliçe 2. Elizabeth’ten kısa bir süre önce alan İngiltere Başbakanı Liz Truss, Kraliçe Elizabeth’in ölümüyle ilgili açıklama yaptı. Truss “Bugün Taç, bin yıldan fazla bir süredir olduğu gibi, yeni hükümdarımıza, yeni devlet başkanımız Majesteleri Kral III. Charles’a geçiyor” dedi.

Başbakan Truss, Kraliçe Elizabeth’in ölümüyle Kral olan Prens Charles için “Kral 3. Charles” unvanını kullandı. Truss açıklamasında İkinci Elizabeth döneminin sonra erdiğini vurgulayarak “Çok Yaşa Kral” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

CAMILLA’NIN “KRALİÇE” OLMASINI İSTEDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, tahttaki 70’inci yıl dönümüne ilişkin paylaştığı mesajında, veliaht Prens Charles kral olduğunda, eşi Camilla’nın “kraliçe” olmasını istediğini belirtmişti.

Prens Charles kral olduğunda, halkın kendisine verdiği desteğin aynısını Charles’a ve eşi Camilla’ya vereceklerini bildiğini dile getiren Kraliçe, tahttaki 70 yılı boyunca kendisine verdiği destek için de halka teşekkür etmişti.

KRALİÇE ELIZABETH KİMDİR?

21 Nisan 1926’da Londra’nın Mayfair semtinde Bruton Sokağı’ndaki 17 numaralı dairede dünyaya gelen Elizabeth, 6 Şubat 1952’de babasının ölümü üzerine kraliçe olmuş, 2 Haziran 1953’te resmi törenle taç giymişti. Kraliçe, İngiltere tarihinin “en uzun süre tahta kalan hükümdarı” unvanını elde etmişti.

Ailesinin küçükken “Lilibet” diye seslendiği ve evde özel eğitim verdiği Elizabeth’in, hayvanları çok sevdiği, özellikle atlara ve köpeklere özel ilgisinin olduğu biliniyor.

Babası Kral 6. George’un 1952’de ölümünü takiben 26 yaşında tahta çıkan Kraliçe Elizabeth, 2 Haziran 1953’te ise resmi törenle taç giydi.

EN UZUN SÜRE TAHTTA KALAN HÜKÜMDAR

Kraliçe Elizabeth, İngiliz Monarşisinde 70 yıllık hükümdarlığıyla, “İngiltere tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı” unvanına sahip oldu.

Kraliçe, 1952’de tahta çıktığında Joseph Stalin hala Sovyetler Birliği’nin lideriydi, ABD Başkanı ise Harry Truman’dı.

Kraliçe’nin 1953’teki taç giyme töreni, “televizyondan canlı yayımlanan ilk kraliyet taç giyme töreni” oldu.