Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, 'Dışişleri Bakanlığımız şu günlerde feci bir yapı değişimi yaşıyor. Eski liyakat imtihanları bir tarafa bırakılmış durumda; bunun vahameti üzerinde konuşacak değilim' ifadelerini kullandı.

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, öğrencileri olduğunu belirttiği Büyükelçi Tunç Üğdül ile eşi Büyükelçi Aslı Üğdül'ün anılarını yazdığı "Diplomasi Cephesi" isimli kitap üzerinden Dışişleri Bakanlığı'nı eleştirdi.

'HER ŞEY ŞAHSA BAĞLI'

Hürriyet gazetesinde yayınlanan yazısında, sözkonusu kitaptan aktarımlarda bulunan Ortaylı, "Aslı Üğdül’ün aktardığına göre Fatma Şahin Hanım’ın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndaki görevindeyken yaptığı bir tespit; Dışişleri Bakanlığı dışında sivil teşkilatımız da bildiğimiz ve olması gereken bürokratik yapılanmaya ve çalışma kurallarına sahip değil. Her şey şahıslara bağlı, geliyor ve gidiyor" diyerek eleştirilerini belirtti.

'FECİ BİR YAPI DEĞİŞİMİ...'

Ortaylı, Bakanlığın iç yapısında bugünlerde yaşandığını belirttiği değişime yönelik tepkisini ise şöyle belirtti:

"Dışişleri Bakanlığımız şu günlerde feci bir yapı değişimi yaşanıyor.

Millet İttifakı'nın mutabakat metni açıklandı Millet İttifakı'nın mutabakat metni açıklandı

'BUNUN VEHAMETİ ÜZERİNE KONUŞACAK DEĞİLİM'

Eski liyakat imtihanları bir tarafa bırakılmış durumda; bunun vahameti üzerinde konuşacak değilim. Eskinin ne kadar geçerli bir sistem olduğunu lütfen Tunç Üğdül’ün Bakanlığa giriş sınavlarını anlatışından takip ediniz."