İstanbul'da Rami Açık Oto Pazarı hafta sonu olmasına rağmen boş kaldı.

ALICI YOK

Rami’deki açık oto pazarı bir süre öncesine kadar, araç alım-satımında en çok hareketlilik yaşanan noktalardan biriydi. Son zamanlarda ise Rami Açık Oto Pazarı’nda durgunluk yaşanıyor. Araç almaya gelenler bütçesine uygun araba bulmakta zorlanırken, aracını satmaya gelenler de alıcı bulamıyor. Hafta sonları dolu olan oto pazarı ise bu hafta sonu boş kaldığı gözlemlendi.

otopazar

Aracını satmaya gelen Hakan Çukurova “Piyasa çok durgun araç satamıyoruz. Buradaki çoğu yerleri de zaten galericiler almış. Ben saat 06.30’da geldim, şahsi aracımla geldim. İnternete de koydum oradan da satamadım” diye konuştu.

'DURGUNLUK OLUR'

Oto galerici olan Altuğ Pakman “15 gündür hiçbir hareket yok. Bu mevsimden de kaynaklanıyor ama tabii ekonomiden de kaynaklanıyor. Son 1 haftadır hiç rağbet yok. Suriyeliler de şehir değiştirmeye başladı onlar da arabalarını satıyor. Düşüşü halk bekliyor, düşüş olmaz durgunluk olur. En fazla galericiler kârlarından vazgeçer, aldıkları fiyata satar ama biz düşüş beklemiyoruz” ifadelerini kullandı.

'NASIL ALACAĞIZ BİLEMİYORUZ'

Otomobil almaya gelen Engin Ulukaya, “Geçen hafta da gelmiştim, aradığım şartlarda bir araç bulamadım. 350-400 bin liralık araçlar 500-550 bin lira. Televizyonlarda, sosyal medyada fiyatların düştüğü söyleniyor ama şu anda pazarda düşüş yok. 300-350 bin lira bandında araç bakıyorum, 93-95 model bir araca  85 bin lira istiyorlar. Bu şartlarda nasıl araç alacağız bilmiyorum” diye konuştu.

Hasan Topçu ise “Ben otomobil bakıyorum, fiyatlar yüksek, kredi alayım diyorum, kredi de yüksek. Fiyatlar belli olmuyor mesela 5-6 ay önce daha uygundu fiyatlar. 260-280 bin liralık otomobil bakıyorum ama yok. Kredi alabilirsem araç alacağım” diye konuştu.

“İŞLERİMİZ ÇOK DÜŞTÜ” 

Satıcı Erdal Avşar ise “Söylemler bizim satışlarımızı durduruyor ve ya hızlandırıyor. Şu anda duraklama var. Döviz kurları şu anda yükseliyor, bu yükseliş araçlara da yansıyacak, o yüzden fiyatların önümüzdeki günlerde düşeceğini düşünmüyorum. Mesela 350 bin liraya aldığımız bir aracı 300 bine vermeyiz. Eskiden çok hareketliydi. Ben ayda 30-35 araç satıyordum, şu anda onun yarısını satamıyorum. En son geçen hafta satış yaptım. İşlerimiz çok düşmüş durumda” dedi.

15 EYLÜL KRİTİK TARİH

Bu arada 15 Eylül itibariyle de araç ticareti yapanlara 6 ay ve 6 bin kilometre zorunluluğu gelecek. Hal böyle olunca da ellerinde sıfır otomobil bulunan oto galericiler harekete geçti, 15 Eylül’e kadar araçlarını elden çıkarmaya çalışıyor.

Depremde sınıfta kaldılar...Netflix ve Starbucks'a tepki çığ gibi: 'Zor günde yanımızda olmayanı istemiyoruz' Depremde sınıfta kaldılar...Netflix ve Starbucks'a tepki çığ gibi: 'Zor günde yanımızda olmayanı istemiyoruz'

Oto galeri sahibi Esat Aydın “Bizim elimizde şu an 2 tane sıfır araç var. Şu anda araçları satmaya çalışıyoruz. Piyasa durgun, genel bir durgunluk var. 15 Eylül’den sonra bu araçları satmamak gibi bir lüksümüz yok satmak zorundayız, biz ticaret yapıyoruz. Araca 6 bin kilometre binerek, yasaya uyup o aracı satmayı planlıyoruz. Biz şu anda fiyatları 100 bin lira düşürdük ama talep yok” dedi.  (DHA)