İstanbul’un simge yapılarından Haydarpaşa Garı 2010 yılında çıkan yangında zarar görmüştü. Haydarpaşa Garı’nın restorasyon çalışmaları o zamandan bu yana devam ediyor. Garın bekleme salonundaki restorasyon çalışmalarında ise sona yaklaşıldı.

Bekleme salonundaki duvarlarda bulunan işlemeler, kalemkarlar tarafından tek tek elden geçirilerek eski haline getirildi. Kabartmalar büyük bir özenle tamir edilip renklerine uygun şekilde boyandı.

Salonun içerisinde bulunan camlardaki renk renk vitray süslemeleri ait oldukları yere döndü. Vitraylar Haydarpaşa Garı’nın içerisine kurulan atölyede tek tek restorasyon işlemi görmüştü.

Bekleme salonunun ahşap kapıları ve pencereleri tamamlanırken, tarihi saatler salondaki yerini aldı.

Bunların yanı sıra mekanik ve elektrik altyapıları da hazır şekilde gar binasının hizmet vereceği günü bekliyor.

Ünlü sunucu Kadir Ezildi anneannesini kaybetti Ünlü sunucu Kadir Ezildi anneannesini kaybetti

GAR BİNASININ ÇATISINDA ARDUVAZ TAŞI KULLANILDI

Gar binasının yanan çatısı ise çelik konstrüksiyon ile desteklenerek son işlemleri gerçekleştiriliyor. Çatının tamamında aslına uygun olarak İspanya’dan getirilen siyah renkli arduvaz taşı kullanıldı.

Haydarpaşa Garı’nın dış cephelerindeki çalışmalar ise özenle yürütülüyor. Binanın dış cephesi için özel olarak açılan taş ocağından temin edilen Lefke taşı kullanılıyor. Dış cephelerinde konservasyon ve temizlik çalışmaları devam ediyor. (DHA)