Galler Futbol Federasyonu yetkilileri, Dünya Kupası’nın sonrasında ‘Wales’ olarak kullanılan ismini değiştireceklerini açıkladı.

Türkiye’nin uluslararası kurum ve organizasyonlarda ismini ‘Turkey’den ‘Türkiye’ye çevirmesi Galler’i de harekete geçirdi. Galler Futbol Federasyonu yetkilileri, Dünya Kupası’nın ardından ‘Wales’ olarak kullanılan uluslararası isimlerini ‘Cymru’ yapmak istiyor. Cymru, Galce dilinde Galler manasını taşıyor.

'TAKIMIN ADI ARTIK CYMRU OLMALIDIR'

Prof. Dr. Cenk Yaltırak, İstanbul depremi için tarih verdi! Prof. Dr. Cenk Yaltırak, İstanbul depremi için tarih verdi!

Galler Futbol Federasyonu CEO’su Noel Mooney, “Takımın adı artık Cymru olmalıdır. Biz ülkemizde böyle diyoruz” açıklamasını yaparken, “Yurt içinde Cymru olarak kullanıyoruz. Web sitemize baktığınızda kendimizden nasıl bahsettiğimizi göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

Mooney, EURO 2024 Elemeleri kurasında Türkiye Futbol Federasyonu yetkilileriyle görüştüklerini açıklayıp, “UEFA ile resmi görüşmeler yaptık. Türkiye’den isim değişikliği hakkında bilgiler aldık ve bunu nasıl yaptıklarını sorduk” ifadelerini kullandı.

Mooney, Galler’in önümüzdeki ay Katar’da yapılacak Dünya Kupası’na Galler olarak katılacağını, çünkü isim değişikliği konusunda uluslararası alanda “henüz yapılacak biraz daha işlerin” olduğunu da belirtti.

Galler, 20 Kasım’da başlayacak olan Dünya Kupası’nda İngiltere, ABD ve İran ile aynı grupta mücadele edecek.