Flaş! YÖK Başkanı'ndan uzaktan eğitim kararı! Flaş! YÖK Başkanı'ndan uzaktan eğitim kararı!

Uzun süredir kemoterapi gören 82 yaşındaki Pele'nin vücudundaki kanserin bu yılın başında akciğer, karaciğer ve bağırsaklarına yayıldığı tespit edilmişti. Pele, kanserin yanı sıra kasım ayının başlarında kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

VEFATINDAN ÖNCE SEVDİKLERİYLE VEDALAŞTI

Brezilyalı efsane, durumunun kötü olduğunu fark ettiği andan itibaren hastaneye gelen sevenleri ile vedalaşmıştı.

HEP BAŞROLDEYDİ

Futbol tarihinin en iyileri arasında gösterilen Pele, 4 kez katıldığı Dünya Kupası organizasyonlarında 12 gol attı ve Brezilya'nın 3 Dünya Kupası kazanmasında başrolü oynadı.

Pele olarak bilinen, tam adıyla Edson Arantes do Nascimento, ardında büyük başarılarla dolu bir kariyer bıraktı.

3 DÜNYA KUPASI KAZANDI

Birçok sporsevere göre dünyanın en iyi futbolcusu Pele, Brezilya Milli Takımı ile kariyerine sığdırdığı 3 Dünya Kupası, kulüp ve bireysel başarılarıyla futbol dünyasında iz bırakan isimlerden biri olarak hayata gözlerini kapadı.

Kariyerini ABD'nin New York Cosmos ekibinde noktalamadan önce ülkesinde 19 yıl giydiği Santos formasıyla 1000'in üzerinde gole imza atan Pele'nin heykeli, Brezilyalılar için futbolun doğduğu yer Maracana Stadı'nın önüne dikilmişti.

YOKSULLUĞA RAĞMEN MÜCADELE ETTİ

Pele, Brezilya'nın Tres Coraçoes şehrinde Dondinho isimli kendisi gibi futbolcu olan bir babanın ve Celeste Arantes isimli bir annenin oğlu olarak 23 Ekim 1940'ta dünyaya geldi.

İki çocuklu yoksul bir ailenin büyük çocuğu olan Brezilyalı efsanevi futbolcuya, okul arkadaşları tarafından o dönem örnek aldığı Vasco da Gamalı oyuncu Bile'ye istinaden "Pele" takma adı verildi...

Küçük yaşlarda kafelerde garson olarak çalışan, belli yaşa kadar bir futbol topu dahi bulunmayan Pele, yeşil sahalara ilk adımını, Bauru Athletic Club ile attı ve Sao Paulo Gençler Eyalet Şampiyonası'nda 1954-1956 yıllarında üst üste 3 kez şampiyonluk sevinci yaşadı.

Genç takımdaki antrenörü Waldemar de Brito tarafından Santos Kulübüne denenmeye götürülen Pele'nin başarılarla dolu kariyeri, 1956'da burada ilk profesyonel sözleşmesini imzalayarak başladı