Dünya gazetesinden Mehtap Halıcı’nın haberine göre evlenmenin başlıca masraf kalemleri olan düğün, çeyiz, takı, ev eşyaları için çiftler minimum 400 bin TL’lik bir harcama yapıyor. Avantajix.com, önceki yıl başlattığı “Evlilik Maliyeti Fiyat Araştırmasını” bu yıl da tekrarladı. Araştırmadan çıkan sonuçlar, yeni evlenecek çiftleri kara kara düşündürecek türden. Buna göre, önceki yıl 90 bin TL olan evlenmenin başlıca masraf kalemleri olan düğün, çeyiz, takı, ev eşyalarının maliyeti 400 bin TL’ye yaklaştı.

YAKLAŞIK 600 BİN ÇİFT EVLENECEK

Yeni evlenecek çiftleri en çok zorlayan masrafların başında salon kiraları geliyor. 300 kişilik bir organizasyon için kuru pasta ve meşrubat ikramından oluşan en basit düğün bile 50 bin TL’den başlıyor. Geçen yıl 574 bin 358 çiftin evlendiğini hatırlatan Avantajix.com dijital pazarlama direktörü Sevda Köseibiş, bu yıl da yaklaşık 600 bin çiftin evlenmesinin beklendiğini söyledi.

EN DÜŞÜK TERCİHLER BİLE: BEYAZ EŞYALARIN ORTALAMA FİYATI 60 BİN TL

Çiftleri en çok düşündüren bir başka kalem ise mobilya. Sektörde ortalama kalitedeki salon, oturma, yatak odası takımları ve aksesuarlarının toplam fiyatı 120 bin TL’den başlıyor. Televizyon, bilgisayar, buzdolabı, çamaşır-bulaşık makinesi, ocak, fırın, ütü, süpürgeden oluşan beyaz eşyaların ortalama fiyatı da en düşük etiketli ürünler tercih edilse bile 60 bin TL’yi buluyor.

Bankaların net kârı yüzde 70 artış gösterdi Bankaların net kârı yüzde 70 artış gösterdi

Perdeler, halılar, yemek takımları, küçük ev aletleri gibi küçük kalemler isimlerinin aksine maliyette 50-55 bin TL’yi bulan toplam fiyatları ile bütçeyi sarsıyor. Gelinlik, damatlık, fotoğraf ve video çekimleri, gelin arabası süslemesi, depozito dahil ilk ev kirası da 50 bin liralık maliyetiyle çiftlerin ve ailelerin cüzdanlarını hırpalıyor. Düğünlerin olmazsa olmazı takıda ise ince bileziklerin fiyatları 15 bin lira. Kız ve erkek tarafının ikişer bilezik takması halinde bile takının maliyeti 60 bin liradan başladığı aktarılıyor...

EV ALETLERİ PAHALANDI

Düğün sezonunun başlaması ve evde tüketimin artması nedeniyle airfryer satışlarında yüzde 300, kahve makinesinde ise yüzde 100'e varan artışlar yaşanıyor. Düğün alışverişlerinde de eskiye oranla online kanaldan alışveriş artarken çiftler tek bir noktadan alışveriş yapmak istiyorlar. Bu yüzden markalarımız düğün paketlerine ağırlık vermeye başlarken, birçok markamızın da artık tek bir ürün grubundan ziyade elektrikli küçük ev aletlerinden tencereye kadar bir evin ihtiyacı olacak her şeyi tüketicilerin beğenisine sunmaya başladılar. Genel bütçe olarak çiftlerin minimum 25 bin TL’yi gözden çıkarmaları gerekiyor.

OTURMA VE YATAK ODASI TAKIMLARI 50 BİN TL!

Ortalamada genellikle oturma, yemek ve oturma gruplarının bir arada olduğu düğün paketleri tercih ediliyor. İstanbul için konuşacak olursak hacimli mobilyalardan ziyade daha sade tasarımlar tercih ediliyor. Oturma, yemek ve yatak odası takımının dahil olduğu bir paket minimum 50 bin TL’den başlıyor ve fiyat milyon TL’lere kadar çıkabiliyor.

550 BİN ÇİFTİN MALİYETİ DUDAK UÇUKLATTI

Çeyiz alışverişinin dışında düğün, isteme, nişan gibi organizasyonlarda süslemeleri (balonlar, isimler, makas, tepsi gibi) de işin içine dahil edip genel bir hesaplama yapacak olursak mobilyasından düğün salonu, isteme çikolatasından beyaz eşyasına kadar genel olarak minimum bir 400 bin TL’lik bir harcama ile karşılaşılıyor. Bunu 550 bin çift olarak düşünürsek karşımıza 2 milyar 250 milyon TL gibi bir alışveriş trafiği çıkıyor.

Son yıllarda düğün sezonu sonbahar ve kış aylarına da yayılmaya başladı. TÜİK verilerine baktığımızda evlilik oranlarının arttığı görülüyor. Evlenen çiftlerin sayısı 2021 yılında 563 bin 140 iken 2022 yılında 574 bin 358 oldu.