Ermeni Vakıflar Birliği Başkanı Bedros Şirinoğlu, Patrik Maşalyan'ı çok sert sözlerle eleştirdi.

Ermeni cemaati, Vakıflar Birliği Başkanı Bedros Şirinoğlu bu hafta bir mektup göndererek Patrik Maşalyan'a tepki gösterdi.

'ŞAİBELİ KOALİSYON PAZARLIKLARI YAKIŞIK ALIYOR MU?'

Seçim Yönetmeliği’nin yayınlanmasının ardından azınlık vakıfları seçimle ilgili çalışmalarını yürütürken Ermeni Vakıflar Birliği Başkanı Bedros Şirinoğlu bu hafta Ermeni basınına bir açıklama göndererek Patrik Maşalyan’ı çok sert cümlelerle eleştirdi.

Muharrem İnce'den seçim sonrası flaş açıklama Muharrem İnce'den seçim sonrası flaş açıklama

Agos gazetesinin haberine göre Şirinoğlu açıklamasında “Patrik Hazretleri’nin varlıklı vakıflarımızın müstakbel yönetim kurullarına yandaşlarını yerleştirme güdüsüyle hareket ettiğini üzüntüyle gözlemlemekteyiz.  ‘Dört kişi sizden, üç kişi bizden’ formülleriyle yapılan şaibeli koalisyon pazarlıkları yakışık alıyor mu?” ifadeleri kullanıldı.

MAŞALYAN'DAN YANIT GELDİ

Patrik Maşalyan bu açıklamaya kişisel Facebook sayfasından yine sert bir cevap verdi. Maşalyan, “Varlıklı ya da varlıksız tüm vakıflara etkin, becerikli ve bu halkın menfaatlerini gözetebilecek, dürüst ve adanmış yöneticileri bulmak herkesin ama özellikle patriklerin görevi olagelmiştir. Bu seçimler de istisna değildir. Cemaatimizde hiç kimse benim adamım değildir. Cemaatimizin faydası için çalışan herkes benim kardeşim ve kız kardeşimdir” ifadelerini kullandı.

Bu gerginliğin altında Ortaköy Vakfı yönetimi için yürütülen mücadelenin olduğu iddialar arasında. Patrik Maşalyan’a yakın bazı isimlerin Ortaköy için mevcut yöneticilerle birlikte bir liste hazırladığı öne sürülüyor. Buna karşılık olarak hazırlanan rakip listede Sarkis Çetinkaya, Garbis Evyapan, Alen Tekbıçak gibi isimler yer alıyor.