Adıyaman'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremden etkilenen bölgelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Deprem bölgesinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman’da kurulan çadırkenti ziyaret etti. Ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan, deprem bölgelerinde yaşanan yağma olaylarına dikkatleri çekti:

MARKETLERİ SOYUYORLAR...

– Maalesef bazı kendini bilmezler soygun yapıyorlar, marketleri soyuyorlar. OHAL ile devlet bu konudaki yetkileri eline almış, bundan sonraki süreçte bu suiistimalleri yapanlar yakalandığında gerekli olan yapılacaktır. Bu süreçte bazı eksiklikler de yaşanmıştır ama devletimiz tüm imkanlarıyla vatandaşların imdadına koşmuştur.

ARZU ETTİĞİMİZ HIZA ULAŞAMADIK

– Ülkemizdeki tüm arama-kurtarma ekipleriyle, dünyanın dört bir yanından gelen ekiplerle çalışmalar sürüyor. 94 ayrı ülkeden gelen yardım teklifleriyle ekipler ülkemize geliyor. Müdahaleleri arzu ettiğimiz hıza ulaştıramadığımız bir gerçektir.

Deprem uzmanı İstanbul'un en riskli bölgesini açıkladı Deprem uzmanı İstanbul'un en riskli bölgesini açıkladı

KİRA BEDELİNİ ÖDEYECEĞİZ DEDİ

– Bir yıl içinde yıkılan binaları yeniden elimizdeki projelerle inşa edecek ve sahiplerine teslim edeceğiz. 10’ar bin lira vatandaşlarımıza vereceğiz. Çadırlarda kalmak istemeyen vatandaşlarımızın da kira bedelini ödeyerek konutlarda yaşamalarını sağlayacağız.

'KONUTLARI İNŞA ETMİŞ OLACAĞIZ'

– İster Adıyaman’da ister farklı illerde bir yıl itibariyle benim vatandaşlarım kalabilecek. Bu arada da biz konutları inşa etmiş olacağız. Deprem bölgesinin her yerinde arı gibi çalışan ekiplerimizin gayretine sahibiz.

– Nakdi yardımların AFAD üzerinden yapılması istismarları ve tereddütleri ortadan kaldıracak bir yöntemdir.