Kreatin, balık ve etten elde edilen, aynı zamanda vücut tarafından doğal olarak üretilen bir bileşendir...

Son yılların en gözde supplementlerinden olan ve bilimsel olarak etkisi kanıtlanan (kas kütlesini %15 oranında artırabileceği) saptanan önemli bir takviyedir.

Fenerbahçe-Galatasaray maçının hakemi belli oldu! Fenerbahçe-Galatasaray maçının hakemi belli oldu!

Kreatin, kaslarda su tutarak sporcuların hacimsel olarak büyümesine yardımcı olur..

  • Antrenmanlarınızı daha sert ve tekrar sayılarınızı daha yoğun yapabilmenize olanak tanır, güç artışında gözle görülebilecek değişimler yaratır
  • Hacim olarak büyümenize yardımcı olur

DEFİNASYONDA KREATİN KULLANILIR MI?

Kreatin sizi olduğunuzdan 2-3 kilo daha fazla gösterebilir. Bunun sebebi kreatin takviyesinin vucutta su tutmasıdır. Bu korkulacak bir durum değildir.

Aynı zamanda yaşanacak güç artışı ile birlikte antrenmanları daha sert yaparak daha fazla kas kazanıp, buna ek olarak daha fazla yağ yakabilirsiniz.

Yaşanan artış kaslarda su tutumundan kaynaklıdır. Su tutumu arttıkça kaslarınızın hacmi artacaktır. Kreatin kullanımı bırakıldığında 2-4 hafta içinde vücut suyu atarak eski haline dönecektir.

KARDİYO VE YEŞİL ÇAY

Kimi sporcular ise definasyon döneminde kullanılmamasını onun yerine yağ yakıcı etkisi bilinen kardiyo ve yeşil çayı önermektedir.

KREATİNİ KAFEİN İLE ALMAYIN

Kreatini kafein ile(kahve vs) almanın vucudu dehidrasyona sokabileceğini söyleyen araştırmacılar, bunun kreatinin yan etkilerini de artırabileceğini ve kafein alımının azaltılması gerektiğini ifade ediyor.

VÜCUDA YÜK BİNDİRMEMESİ İÇİN...

Kreatin kullanırken su içmeyi ihmal etmek olası yan etkileri ortaya çıkarabilir.  Vücuda yük bindirebilir.

PROTEİN TOZU İÇERİĞİNDE KREATİN VARSA NE YAPMALI? BÖBREKLERE DİKKAT

Kullandığınız protein tozunun içeriğinde kreatin varsa ekstra kreatin takviyesi almanız vücudu yoracak ve böbreklere ekstra yük bindirecektir. Araştırmacılar, Günlük 5 gr'yı aşmamayı önermektedir.

KREATİN ETKİSİ KANITLANMIŞ BİR BİLEŞENDİR... EN SIK RAĞBET GÖREN SUPPLEMENTLERİN BAŞINDA GELİYOR

Kreatin araştırmacılar tarafından kas büyümesine yardımcı olduğu kanıtlanmış nadir supplementlerdendir. Sporcular tarafından en sık rağbet gören supplementlerin başında gelmektedir.

KAS KRAMPLARINI VE BAŞ AĞRISINI ÖNLEMEK İÇİN SU İÇ! BAŞ AĞRILARINI...

Kreatin kullanılırken yaşanabilecek kas krampları ve baş ağrılarını engellemek için her zaman olduğundan daha fazla su içmeye ihtiyacımız vardır. Su içmeyi ihmal ettiğimizde vücudumuzda çeşitli problemler baş gösterebilir ve yaşam koşullarımızı, sağlığımızı riske atabilir.