Fransa’nın uluslararası market zinciri Carrefour, yükselen enflasyonla mücadele etmesine yardımcı olmak için 100 üründe 'fiyat dondurma' kararı aldığını duyurdu.

The Economist'ten çarpıcı Türkiye ve seçim analizi: Muhalefetin şansı azalıyor The Economist'ten çarpıcı Türkiye ve seçim analizi: Muhalefetin şansı azalıyor

Fransız süpermarket perakendecisi Carrefour, Fransız halkının ülkede yükselen enflasyonla mücadele etmesine yardımcı olmak için 100 ürününün fiyatlarını donduracağını açıkladı. Carrefour'un hamlesinin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un hükümetinin baskısını takiben ülke tüketicilerinin rekor enflasyonla başa çıkmasına yardımcı olmak için adımlar atan diğer önde gelen Fransız şirketlerini takip ettiği belirtildi.

Temmuz ayında, Fransız petrol şirketi TotalEnergies ve nakliye devi CMA CGM, fiyatları düşürmek için ek adımlar açıkladı. TotalEnergies, Fransa genelindeki benzin istasyonunda 1 Eylül'den yıl sonuna kadar akaryakıt fiyatlarını düşüreceğini duyururken, CMA CGM, Asya'dan Fransa'ya yapılan ithalatlar için konteyner başına nakliye ücretlerini 750 euro azaltacağını açıkladı.

Gazete Duvar'ın aktardığına göre, Carrefour, gıda ürünlerinden sağlık ürünlerine ve giyime kadar çeşitli ürünlerde 30 Kasım'a kadar fiyatların dondurulacağını açıkladı. Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’nün (INSEE), verilerine göre, haziranda yüzde 5,8 olan yıllık enflasyon, temmuzda yüzde 6,1'e yükseldi.