İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımında Türkiye onayıyla ilgili Bloomberg’te bir analiz yayınlandı. Söz konusu analizde Türkiye’nin Finlandiya’ya onay, İsveç’e ise red vereceği iddia edildi.

Bloomberg’te “Türkiye, Finlandiya'nın NATO başvurusunu onaylayıp İsveç'in başvurusunu reddedebilir” başlıklı yazı şu şekilde:

'İSVEÇ ŞOK OLACAK'

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin sadece Finlandiya'nın NATO'ya katılma başvurusunu onaylayabileceğini ifade etti ki bu, İsveç'in üye olmasını geciktirebilecek bir hamle.

Erdoğan, pazar günü TRT'ye yaptığı açıklamada, "Finlandiya ile ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak." dedi.

Türkiye, Kürt militan destekçilerine müdahalede bulunma konusundaki isteksizliği nedeniyle İsveç'in başvurusunu onaylamakta diretiyor. Stockholm'de Erdoğan'ın maketinin asıldığı ve Kur'an'ın bir tercümesinin yakıldığı olaylar nedeniyle yaşanan son gerilimler de Türkiye'nin ve diğer Müslüman ülkelerin öfkesine sebep oldu.

İsveç ile Finlandiya geçen yılın mayıs ayında, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından NATO'ya katılmak için başvuruda bulunmuştu zira üyelik, onlara, Rusya'nın saldırması durumunda koruma sağlayacaktı. Türkiye ile Macaristan, başvurularını henüz onaylamamış olan tek ülkeler ve NATO'nun 30 üyesinin de onaylaması gerekiyor.”

İSVEÇ’TE NE YAŞANMIŞTI?

Danimarkalı ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan, İsveç’teki Türk Büyükelçiliği önünde Türkiye'ye, İslam'a ve Hz. Muhammed'e hakaret etti, Kur'an-ı Kerim yaktı.

Nepal'de düşen uçakla ilgili kritik gelişme: Karakutusu bulundu Nepal'de düşen uçakla ilgili kritik gelişme: Karakutusu bulundu

Öte yandan İsveç’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik skandala imza atılarak kuklası asılmıştı. İsveç’te son dönemde PKK terör örgütü destekçileri polis korumasında eylemlerini sürdürüyor.