Bitcoin, temmuz ayından bu yana gördüğü en düşük seviyeye geriledi. Küresel piyasalarda enerji krizi ve resesyon endişelerinin artması da yatırımcıların risk iştahını düşürdü.

Koç duyurdu: Dev firmanın satışı gerçekleşiyor! Koç duyurdu: Dev firmanın satışı gerçekleşiyor!

Risk iştahının düşmesi ile borsa ve kripto gibi riskli yatırım araçları satıcılı seyir izledi. Enflasyon ve ultra şahin Fed’e ilişkin korkular kripto piyasalarında satış baskısını artırırken, dolar talebi güçlenmeye devam etti.

DOLAR GÜÇLENİYOR, KRİPTOLAR ÇAKILDI

Dolar, dün ABD’de beklentilerin üzerinde açıklanan hizmet sektörü PMI verisinin Fed’in keskin faiz artırımlarını sürdüreceği beklentisini pekiştirmesiyle bugün son 22 yılın zirvesindeki seyrini sürdürdü. Piyasalar Fed’in 75 baz puan faiz artırmasına yüzde 73 ihtimal verirken 50 baz puanlık artışa gidilmesine yüzde 23 olasılık verdi.

Ekonomiye ilişkin risklerin artması yatırımcıları riskli alanlardan uzaklaştırırken borsa gibi riskli varlıklarla paralel hareket eden kripto piyasası da sert geriledi. Bu gelişmelerle birlikte lider kripto para Bitcoin, son 24 saatte kaydettiği yüzde 5'in üzerinde düşüşle 18 bin 800 dolardan işlem gördü.

Bir süredir 19 bin 500 dolar ila 20 bin 400 dolar aralığında işlem gören Bitcoin dün akşam saatlerinde yönünü aşağıya çevirdi. Bitcoin’deki sert düşüş piyasaları sarsarken kimi altcoinlerdeki düşüş yüzde 20’yi buldu.