Kripto para piyasaları ABD enflasyon verilerinin beklendiği kritik haftada borsalarda yaşanan sorunlarla birlikte düşmeye başladı. Kripto paraların genelinde yaşanan düşüşte dev kripto borsaları Binance ile FTX arasında yaşanan sorunların etkili olduğunun düşünüldüğü belirtildi.

ENDİŞELER...

Kripto para piyasalarının hafızasında Terra ve Luna çöküşü henüz tazeliğini korurken dünyanın önde gelen kripto para borsalarından FTX’in alt şirketi Alameda Research'ün bilançosunu kendi tokeni ile desteklediğinin ortaya çıkması ve Binance’ın yüklü satışlar yapması piyasadaki endişeleri ayyuka çıkardı.

NELER YAŞANIYOR?

CoinDesk'in geçen hafta yaptığı bir haberde kripto para borsası FTX'in alt şirketi Alameda Research'ün bilançosunun kripto para borsasının yerel token'ı FTT'yle desteklendiği ortaya çıkmıştı..

Şirketin bilançosunda 3,66 milyar dolarlık FTT’nin olması endişeleri artırdı. Alameda varlıklarının önemli bir bölümünün itibari para birimiyle yada sabit kripto varlıklarıyla değil de FTX'in yerel tokenlarından oluşması, şirketin zayıf bir finansal yapıya sahip olduğu şeklinde yorumlandığı aktarıldı.

Alameda Research CEO’su daha sonra yaptığı açıklamada belgelerin eksik olduğunu, şirketin 10 milyar dolarlık daha varlığı olduğunu söylese de bu açıklama piyasa katılımcılarını tatmin etmedi.

CEO’LAR BİRBİRİNE GİRMİŞ

Bu gelişmenin ardından elinde büyük miktarda FTT tutan Binance'in CEO'su Changpeng Zhao (CZ) ve Alameda CEO'su Caroline Ellison Twitter üzerinden kavgaya tutuştu. Sonrasında CZ, Binance’ın FTT varlıkları satmaya başlayacağını söyledi. Ellison ise Binance'in elinden çıkaracağı FTT'leri token başına 22 dolar üzerinden almaya hazır olduklarını belirtti.

Tüm bu tartışmalar ise FTT başta olmak kripto para birimlerini etkiledi. Her ne kadar FTX hakkındaki korkuların yersiz olduğu hakkında pek çok analiz yapılsa da Terra Luna faciasının bir benzerinin FTX’te yaşanma ihtimali yatırımcıları korkutuyor.

KRİPTO PİYASASINDA SON DURUM NE?

Gelişmelerin ardından Bitcoin uzun zamandır tutunduğu 20 bin dolarlık desteği kaybederken lider kripto para düne göre yüzde 5 değer kaybederek 19 bin 670 dolardan işlem gördü.

Bitcoin’den sonra ikinci en değerli kripto varlık olan Ethereum’daki günlük değer kaybı ise yüzde 6’yı aştı. Ethereum yüzde 6,6 günlük değer kaybıyla 1474 dolardan işlem görüyor.

Milyonların beklediği emekli maaş zammı belli oldu! Milyonların beklediği emekli maaş zammı belli oldu!

Ripple yüzde 7 değer kaybıyla 0,4 dolardan, Solana yüzde 10,4 değer kaybıyla 28,1, Cardano yüzde 5,6 dolarla 0,38 dolardan, Dogecoin ise yüzde 13,5 değer kaybıyla 0,1 dolardan işlem gördü. Tartışmaların odağındaki FTT ise yüzde 20’nin üzerinde değer kaybederek 17 dolardan işlem gördü.