Musluk suyu kullandı: Beyin yiyen enfeksiyona yakalandı Musluk suyu kullandı: Beyin yiyen enfeksiyona yakalandı

Sağlıklı yaşam için egzersiz yapanların da antrenmanlarda döktükleri terlerin karşılığını aynada görebilmeleri ve bedenlerinde gözleyebilmeleri için beslenmelerine ve uykularına özen göstermeleri şart. Gece sırasında boşalan glikojen deposu, kahvaltıda tükettiğiniz besinler sayesinde yeniden doluyor. Karaciğer ve kaslarda depolanan glikojen, antrenman sırasında ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi size sağlıyor. Özetlemek gerekirse, kahvaltı ve diğer öğünlerinizde yaptığınız seçimler direkt olarak yaptığınız antrenman verimini etkiliyor.

Sağlıklı ve dengeli beslenilebilmesi için her insanın ihtiyaç duyduğu makro ve mikro besinleri tüketmeleri gerekiyor. Beslenme uzmanları, neredeyse herkese kaliteli karbonhidrat ve yağlarla zenginleştirilmiş protein ağırlıklı bir beslenme stili öneriyor. Egzersiz yoğunluğunuz artıkça beslenmenize daha fazla protein ilave etmeniz tavsiye ediliyor. Kaslarınızı güçlendirmeyi ve kas hacminizi artırmayı düşünüyorsanız günlük tükettiğiniz protein miktarına ekstra özen göstermeniz öneriliyor.

En İyi Sporcu Kahvaltısı

İnsanlar genellikle sabah kalkar kalmaz ya da akşam saatlerinde antrenman yapmayı tercih ediyor. Araştırmalar, sabahları aç karnına yapılan antrenmanın tok karnına yapılana kıyasla vücudu daha fazla yağ yakmaya teşvik ettiğini gösteriyor. Ağırlık gibi anaerobik antrenmanların tok karnına yapılması, sporcuların daha yüksek verimlilikle çalışmalarını sağlıyor. Kahvaltı yaptıktan sonra antrenman yapacaksanız kahvaltıda hafif bir şeyler seçmeniz en doğrusu. Sabahları aç karnına ya da akşam saatlerinde antrenman yapıyorsanız kendinize kahvaltı için bol proteinli bir ziyafet hazırlayabilirsiniz.

Sabah sporu öncesi kahvaltı edilecekseniz seçiminizi kompleks karbonhidratlarca zengin ve protein içeren hafif bir şeylerden yana kullanmalısınız. Bir dilim tam buğday ekmeği üstüne yerfıstığı ezmesi sürebilirsiniz. Bir orta boy elma ya da muzla birlikte bir bardak süt tüketebilirsiniz. Kendinize içerisine biraz yerfıstığı ilave edeceğiniz bir milkshake hazırlayabilirsiniz. Bir parça az yağlı peynir ve tam tahıl ekmeğinden minik bir tost yapabilirsiniz.

Ekonomik ve Pratik Sporcu Kahvaltısı

Hızlı yağ yakmak için aç karnına spor yaptınız ya da akşam antrenman yapmayı planlıyorsunuz. O halde kahvaltıda daha yüksek kalori alabilirsiniz. Yulaflı spor kahvaltısı tercih ediyorsanız mevsim meyveleri ve kuruyemişlerle zenginleştirerek pratik bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Yulafı haşlayarak tüketebileceğiniz gibi bir gece önce üstüne çıkacak kadar süt koyarak buzdolabına kaldırarak sabaha kadar yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Tüketeceğiniz kadar yulafı bir tavaya koyup üzerini geçecek kadar süt koyduktan sonra sütü çekene kadar pişirerek haşlayabilir ya da yulaf üstüne direkt süt dökerek çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Yumurtalı sporcu kahvaltısı tüketmeyi düşünüyorsanız lezzetli pek çok tarif deneyebilirsiniz. Ispanak ve proteince oldukça zengin olan lor peynirinden güzel bir omlet yapabilirsiniz. Süzme peynir, haşlanmış yumurta, salatalık, domates ve tam tahıllı ekmekten oluşan klasik bir kahvaltı tercih edebilir, hamuruna protein tozu kattığınız yulaf unlu pankekin üstüne yerfıstığı ezmesi sürebilir, arasına süzme peynir koyarak yulaflı krepler hazırlayabilirsiniz.