“The Journals of Gerontology: Series A” adlı dergide yayımlanan çalışma kapsamında araştırmacılar, 50’li yaşlardaki erkeklerin aynı yaşlardaki kadınlardan biyolojik olarak ortalama 4 yaş daha büyük olduğunu buldu.

DAHA SIK SİGARA VE VÜCUT YAPILARININ DAHA BÜYÜK OLMASI

Erkeklerin biyolojik olarak daha hızlı yaşlanması daha sık sigara içmeleri ve vücut yapılarının daha büyük olmasıyla ifade edildi.

Çalışmada, erkekler ve kadınlar arasında biyolojik yaşlanmada farklılıklar olup olmadığı ve bu farklılıkların yaşam tarzıyla ilgisi incelendi. Biyolojik yaşlanmayı ölçmek için bir bireyin hayatı boyunca yaşam süresiyle ilgili faktörleri incelemeyi sağlayan epigenetik saatler kullanıldığı aktarıldı.

Depremde sınıfta kaldılar...Netflix ve Starbucks'a tepki çığ gibi: 'Zor günde yanımızda olmayanı istemiyoruz' Depremde sınıfta kaldılar...Netflix ve Starbucks'a tepki çığ gibi: 'Zor günde yanımızda olmayanı istemiyoruz'

'ARAŞTIRMAMIZDA OLDUKÇA NADİR BİR ÇALIŞMA TASARIMI KULLANDIK'

Çalışmanın başyazarı Anna Kankaanpaa, “Araştırmamızda oldukça nadir bir çalışma tasarımı kullandık ve karşı cins ikizler arasındaki yaşlanma hızını karşılaştırdık. Benzer bir farklılık bu ikizler arasında da gözlemlendi. Erkek kardeş, biyolojik olarak kız kardeşinden yaklaşık olarak bir yaş büyüktü” ifadelerini kullandı.

ARAŞTIRMADA YAŞAM TARZI İLE İLGİLİ FAKTÖRLER KULLANILDI

Araştırmada, eğitim, vücut kitle indeksi, sigara ve alkol kullanımı ile fiziksel aktivite gibi yaşam tarzı ile ilgili faktörler anketler kullanılarak ölçüldü.