Anayasa Mahkemesinin 61. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Mahkeme Başkanı Zühtü Arslan ve beraberindeki heyet, Anıtkabir’i ziyaret etti. Sonrasında ise Yüce Divan salonunda düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Burada bir konuşma gerçekleştiren Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi kararlarını eleştirmek yerine karara imza atanların hedef alındığını öne sürerek, şunları belirtti:

'FAYDA SAĞLANAMAZ'

– Mahkememiz ne yargısal aktivizme tevessül etmekte, ne de anayasal yetkilerini kullanmaktan imtina ederken kendini sınırlamaktadır. Sayın Cumhurbaşkanım, hiç kuşkusuz yargı kararları gibi AYM kararları da eleştirilebilir. Bunu her fırsatta söylüyoruz.

– Biz eleştirilerden faydalanıyoruz. Kararlarımızı okuyan, analiz eden herkese müteşekkiriz. Hatta bu eleştirilerin bir kısmını hakemli olarak yayınladığımız Anayasa Dergisi’nde kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bununla birlikte özellikle bireysel başvuruda verilen kararları içtihat bütünlüğünden soyutlamak suretiyle bunlarla ilgili olarak yüzeysel şekilde yapılan genellemelerden fayda sağlanamayacağı bilinmelidir.

– Çoğu kez doğru düzgün okunmadan, en hassas ve teknik kararları bile 140 karakterle yorumlamaya çalışanların herhangi bir katkısı maalesef olamamaktadır. Ayrıca kararlarımızı eleştirmek yerine kararlara imza atanları hedef alan, kişisel ve kurumsal itibarı hedef alan ithamların da hiçbir faydası olmamaktadır.

'TÜM KURUMLARA ZARAR VERİYOR'

– Aksine AYM’ye yapılan ağır saldırılar, toplumun yargıya güvenini sarsarak en fazla demokratik hukuk devletine ve onu korumakla görevli olan başta yargı olmak üzere tüm kurumlarımıza zarar vermektedir.

– Bu vesileyle her türlü olumsuzluğa ve zorluğa rağmen büyük bir özveriyle görev yapan tüm çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

ERDOĞAN 2016'DA 'SAYGI DUYMUYORUM' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2016 yılında, Anayasa Mahkemesi'nin tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili verdiği tahliye kararı sonrası “AYM kararına sadece sessiz kalırım o kadar ama onu kabul etmek durumunda değilim. Verdiği karara da uymuyorum, saygı da duymuyorum” demişti.

Tırnaklarımla kazıdım demişti: Dilan Polat sermayesini bile hatırlamadı Tırnaklarımla kazıdım demişti: Dilan Polat sermayesini bile hatırlamadı

BAHÇELİ DE ELEŞTİRMİŞTİ

MHP lideri Devlet Bahçeli, HDP’nin Hazine yardımı blokesini kaldıran Anayasa Mahkemesi’ni hedef almıştı. Kararın “hukuk skandalı” olduğunu belirten Bahçeli, “AYM’nin bölücü terör örgütünün arka bahçesi olması beka ve güvenlik sorunu olduğu kadar adalet ve hukuk katlidir” ifadelerini kullanmıştı.