Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılı asgari ücretini açıkladı. Asgari ücret 2023 yılında 8506 lira oldu. 

8506 TL...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücreti açıkladı. Asgari ücrete yüzde 54,66 oranında zam yapıldığını açıklayan Erdoğan 2023 yılında 8506 lira olarak asgari ücretin ödeneceğini belirtti.

Erdoğan "Beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak geçen yıl olduğu gibi bir ara düzenleme yapmaktan da kaçınmayız. İşçi, emekçilerimizin gelir ve refah seviyesini artırmış yönetim olarak hiç kimsenin hakkının zayi olmasına meydan vermeyiz. Milletimiz için varız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Her sene olduğu gibi bu yıl da önümüzdeki yılın asgari ücretini belirlemek üzere çalışan ve işveren temsilcileri, bakanlık nezaretinde bir araya gelmişlerdir. Yapılan bir dizi toplantı sonunda çalışan ve işveren tarafları maalesef ortak bir rakam üzerinde anlaşamamışlardır. Hükümet olarak biz tüm tarafların teklif ve gerekçelerini saygıyla karşılıyoruz. Bize düşen görev ülkemiz ve milletimiz için en doğru, hakkaniyetli, sürdürülebilir sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde ilk olarak 7 Aralık'ta, ikinci kez 14 Aralık'ta toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün saat 14.00'te üçüncü ve son kez bir araya geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bu toplantının son toplantı olacağını belirtirken uzlaşma sağlanacağını ve işçilerin beklediği, işverenin de ödeyebileceği bir ücretin belirleneceğini ifade etmişti.

'İŞVERENİN ÖDEYEBİLECEĞİ BİR ÜCRET SEVİYESİ...'

Bilgin, "Esas problem şudur. Enflasyon şartlarında emekçilerin enflasyonun baskısından onları kurtaracak bir ücret seviyesinin belirlenmesi. Bunun yanı sıra işverenin ödeyebileceği bir ücret seviyesinin belirlenmesi" demişti.

Komisyon görüşmelerinde işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) hükümeti ise Çalışma Bakanı Vedat Bilgin temsil ediyor...

GELİR VERGİSİ KALDIRILMIŞTI

Asgari ücret 2022 için net 4 bin 253 TL olarak belirlenmiş, yılın ortasında ise tekrar artış yapılarak yaklaşık 5 bin 500 TL’ye yükseltilmişti. Ayrıca 2022 başından geçerli olmak üzere asgari ücrette damga vergisi ve asgari ücrete kadar tüm çalışanlar için gelir vergisi kaldırılmıştı. 

TAHMİNLER NE YÖNDE?

 İnsan Kaynakları platformu 24 Saatte İş, toplantı öncesinde Aralık 1 - 15 arasında uygulamaya kaydolan 15,127 adayın verisinden derlediği asgari ücret beklentisini 8182 TL olarak hesapladı... Rakamı iş arayan 15,127 adayın iş başvuruları, eğitim durumları, deneyimleri, yaş ve cinsiyet kırılımlarına göre hesaplayan 24 Saatte İş, %95 güven aralığına baktığında ise asgari ücretin 8061- 8305 TL arasında olacağı tahmininde bulundu.   

TÜRK-İŞ'TEN İLK AÇIKLAMA!

TÜRK İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret tekliflerinin 9 bin TL olduğunu duyurdu.

Asgari ücret komisyonu toplanıyor: Tarih belirlendi Asgari ücret komisyonu toplanıyor: Tarih belirlendi

Toplantının ardından Türk-İş Başkanı Ergün Atalay basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Ergün resmi tekliflerinin 9 bin lira olduğunu belirtti. Ergün bu rakamın verilmesi durumunda masaya oturacaklarını ifade etti.

BUGÜNE ALINMIŞTI

Komisyonun ilk toplantısı 7 Aralık'ta, ikincisi 14 Aralık'ta yapılmıştı. Üçüncü toplantı için ise ilk olarak 21 Aralık tarihi öngörülmüş ancak tarih bugüne alınmıştı.

Komisyon görüşmelerde işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) hükümeti ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsil ediyor.