Açıklamalarının yatırım tavsiyesi olmadığını belirten Memiş, Youtube'da yayınladığı videoda şu değerlendirmeleri yaptı, işte satırbaşları:

Borsa 3396 puanda. Yüzde 1 ekside. Satıcılı seyir devam ediyor. Devre kesicilerin devreye girmesiyle satışların devam edebileceğini öngörüyoruz. Daha önce dikkat edilmesi gerektiği uyarılarımız vardı. 2700'ün üzerindeki ataklarla nereye gittiği belirsiz deli boğa gibi coştu.

'YATIRIMCININ DÜŞÜNMESİ GEREK'

Borsa tarafında kulaktan dolma bilgiler de ayyuka çıktı. Bu kadar sert düzeltme hareketi yaşanmışken yatırımcıların da kendisini kenara çekmesi, düşünmesi gerekiyor. Acaba benim hisselerim hangi şirketlerde, hangi vadede diye kendisiyle konuşması gereken bir süreçte yatırımcı. Borsa yükselişini destekleyenler de sürecin nereye kadar gideceğini bilmiyorlar. 

'SEÇİM SÜRECİNDE BİR EKONOMİ VAR'

Borsadaki banka şirketlerinin ciddi anlamda getiriye sahip olduğu gerçeği var. Bankacılık sektörünün yukarı yönlü hareketleri devam edecek mi, getirisi olacak mı gibi soruların cevabını aramak lazım. Enflasyon ne kadar artarsa bankalardaki kârlılık oranının düştüğünü gözlemliyoruz. Enflasyon muhasebesi enflasyonist ortamlarda zor yapılıyor. Maliyet hesabı yapılamıyor. Seçim sürecinde de olan bir Türkiye ekonomisi var. Borsadaki ralli devam edebilir. İçerideki TL kullanılır, burası desteklenir vs. ama farklı hisselere odaklanmak gerektiğini düşünüyorum.

'GIDA KRİZİ KONUŞULUYOR'

Mesela dünyada enerji konuşuluyor. Enerji şirketlerinin hisseleri değerlendirilebilir. Yine ciddi bir resesyon konuşuluyor. Gıda krizi konuşuluyor. Gıda şirketlerine yönelebilirsiniz. Bilişim, teknoloji şirketleri hisseleri de alternatif. Sepet kültürünü borsada da değerlendirmek lazım.

ABD'deki enflasyon verisi açıklandı. Yüzde 8,3 olarak beklentiyi aştı. Piyasalar şok oldu. Ciddi bir ralli vardı veri öncesi, dolar endeksi geriliyordur, borsada coşku vardı derken bir anda her şey tersine döndü. Sert satışlar gördük. Borsalarda bütün dünyada sert düşüşler gördük. Enflasyon baskısı tekrar hissedildi. Altın ons 1728 dolar seviyesi, 22 bin dolar Bitcoin, dolar TL'de geniş bant derken yine 12 lira seviyesine kadar yükselen gümüş gram, altının gramı 1030'lu seviyeleri gördü. Fed faiz artırımlarına devam edecek. Dolar endeksi yükseldi ama fiyatların nereye gideceği bilinmiyor.

ALTIN...

Tereddüdüm varsa gerçekleşenin yüzde 50'sini cebine koy, diğeri için endişen varsa o zaman yine alır kazanırsın. Ya olmazsa? Agresif yükselişler olursa bu kez açıkta kalmaktan ziyade yüzde 50'yi kurtardığın için paçayı kurtarmış olacaksın.

Altın fiyatlarının rekor fiyatlarını test etmesi için oldukça fazla hikaye olmasına rağmen altın fiyatları baskılanıyor, patladığı zaman fena patlayacak. Ben yukarı yönlü hareketler bekliyorum. Elinde dolar bulunduran şanslı yatırımcı diyorum. Yeni dolar geçen eline şanslı.

'1000 LİRANIN ALTINA SARKAR MI?'

Gram altın TL 997 seviyesinde gösteriliyor. Gram altın TL şu anda 1013-1017. Gram altın 1000 liranın altına sarkar mı? Her şey olur piyasalarda ama ben bir iddiaya girmiştim, 1000 lira altına alamayacaksınız diye. Nisanda 900 altı alamayacaksınız dedim, kimse alamadı. Mayıs ayında 950 dedim, ikinci iddiamdı. Sizi ekim ayına hazırlıyorum, büyük bir tufan bekliyorum diye videolarım vardı. Neden eylül, ekimi işaret ettiğime dair açıklamalarımı yaptım. 1 Eylül itibarıyla 1000 lira altında gram altın alamayacaksınız dedim. 

'SEN NE BEĞENECEKSİN?'

'Gümüş ons 19.59 dolar seviyesinde. Benim için kritik eşik 24 dolar seviyesi. Bu yukarı yönlü kırıldığında o zaman göreceğiz, balkon konuşmasını o zaman yapacağız. Biz varlıklarımıza sahip çıkan, fiyatla işi olmayan, miktarımızı artıran insanlarız. Gümüşle ilgili yükselmedi diyenler bekle. Yukarıda 22 dolar seviyesi var, aşağıda 19 dolar. Gram gümüş 11.49 gösteriyorlar. Gram fiyatı 11.90 seviyesinde. Kritik direnç test edildi, 12 lira seviyesi. 14-15 devamında 20 lira. Yılsonu öngörümde değişiklik yok. Bugün 1000 lirayı konuşuyoruz. Çok yakında 1200 TL altı görülecek mi diye tartışacaklar. Bizim altın 100 lira, 200 lira, 500 lira gidiyor. Elindeki miktarı artır, fiyatı bırak diyoruz. Geçen sene gram altın 500 liraydı. Bugün 1000 lirayı konuşuyoruz. Seneye 1500'ü konuşacağız. 200, 500 beğenmedin, 1000. Sen ne beğeneceksin?'

Motorine bir zam daha geliyor Motorine bir zam daha geliyor