Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İstanbul’da “LGBT karşıtlığı” adı altında buluşan grubun gerçekleştirdiği eylem hakkında konuştu. Nefret söylemini yanlış bulduğunu ifade eden Yanık, “Devletin, her insanın, her vatandaşın temel insan haklarını korumak ve teslim etmek yükümlülüğü var” ifadelerini kullandı.

Hürriyet’ten Hande Fırat, bugünkü köşe yazısında Yanık’ın İstanbul’da düzenlenen eylem hakkındaki görüşlerine yer verdi. Buna göre Yanık’ın ifadeleri şu şekilde:

'ELEŞTİREBİLME ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ VAR'

Mustafa Sarıgül'e mecliste yumruklu saldırı! Mustafa Sarıgül'e mecliste yumruklu saldırı!

“Herkesin bir değerler sistemi vardır. Bu değerler sistemi çerçevesinde eleştirebilme özgürlüğünüz vardır.

'HÜKÜMETİMİZİN DOĞAL OLARAK DEĞERLERİ VAR'

Hükümetimizin de doğal olarak değerleri var. Eşcinselliği normalleştirmek ya da normal görmek gibi bir lüksümüz yok.

Ancak devletin ve hükümetin, her vatandaşın temel insan haklarını korumak ve teslim etmek yükümlülüğü bulunuyor.

Her grubun protesto hakkı vardır.

'NEFRET SÖYLEMİNİ YANLIŞ BULUYORUM'

Nefret söylemini yanlış buluyorum. Ben bir hukukçuyum ve mesleğimin büyük bölümü insan hakları temelinde geçti. Nefret söylemini kime karşı olursa olsun yanlış buluyoruz.

Yıllar önce ‘E-5 Sendromu’ olarak adlandırılan, karınları deşilerek yol kenarına atılan transları hatırlayın. Bunlar yaşanmamalı. Yanlış, günah görebilirsiniz hatta aykırı bulabilirsiniz. Nefret söylemi, kime karşı olursa olsun kabul edilemez. Çünkü nefret söylemi ile yaşam hakkını engellersiniz.

Bir kişi kaos yaratmak için, olmadık bir harekette bulunsa kim verecek bunun hesabını?

'ORADA KANIRTILMASI DOĞRU DEĞİL'

Sosyal medya çok kışkırtıcı bir mecra olarak kullanılıyor. Bu meselelerin orada kanırtılması doğru değil.

Hükümetin hiçbir vatandaşından vazgeçme lüksü de hakkı da yoktur.

'OYSA ÇOCUĞU ANNE BABA YETİŞTİRİR'

Otoriteler, cinsiyet konusunun biyolojik bir patoloji değil, psikolojik olduğuna dikkat çeker. 3 yaşına kadar cinsel kimlik belli olmaya başlar, 5 yaşında kesinleşir. Eğer anne baba modelinde sorun var ise patoloji gelişiyor. Bu nedenle erken çocukluk dönemi anne- baba rol modeli üzerine çalışma yapıyoruz.

Bazıları ‘Çocuğu anne yetiştirir’ diyor. Oysa çocuğu anne baba beraber yetiştirir. Aileyi korumak, önce ailenin kendisinin yapması gereken bir şey.”