AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısından sonra gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ankara’daki bir eğlence mekanında, istek şarkıyı çalmadığı için öldürülen müzisyen Onur Şener ile ilgili konuşan Çelik, “Cinayet işlenir işlenmez, kişilerin hangi bakanlıkta çalışmasının polemik konusu olması da bu acımasızlığın bir örneğidir” dedi. Cinayeti işleyen kişilerin, ceza alması konusundaki sorumlulukları yerine getireceklerini belirten Çelik, sözlerine şöyle sürdürdü:

'HEPİMİZ BU ACIYI PAYLAŞIYORUZ'

MİT'ten MOSSAD'a operasyon: 3 Arap ve 2 Türk... MİT'ten MOSSAD'a operasyon: 3 Arap ve 2 Türk...

“Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'nin her yerinde hiç istemesek şu meslek grubundan, şu cinsiyetten, şu kökenden bazı insanların cinayetlere imza ettiğini görüyoruz. Lanetliyoruz. Bu acı karşısında siyasi polemik üretmeye çalışanların 'Bundan hükümet, bakanlık, şu kurum sorumludur' gibisinden yaklaşım içine girmesinin bu acıyı ve cinayeti istismar etmesinden başka bir yüzü yoktur. Buradan bütün kamu iradesini ilzam etmek, bu kadar mantıksız bir şey olabilir mi?

Burada gerek bunların çalıştığı Bakanlık ve kurum hukuki süreçten ayrı olarak da kendi işlemlerini gerçekleştirecektir. Bu canavarca hislerle gerçekleştirilmiş, lanetlenmesi gereken bir cinayet. Cumhurbaşkanımız, MYK'mız, bütün hepimiz bu acıyı paylaşıyoruz. 

Milletimizin hepsini sarsan bir tablo maalesef ortaya çıktı. Hayatını kaybeden kardeşimize Cenab-ı Allah'ta rahmet diliyoruz. Arkadaşlarımız ailenin yanında olacaklardır. Kurumların bahsettiğiniz çerçevede, kendi iç hukukları, tüzükleri bu tip olaylar karşısında takip edecekleri süreçler açısından gereğini yapacaktır."

Son günlerde artan Yunanistan gerilimi ile ilgili de konuşan Ömer Çelik, iki ülke arasında gerginliğin en büyük sebebinin Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias olduğunu söyledi. Çelik, “Bu Dendias'ı çok ciddiye almayın, iç politikada kendini öne çıkarmak için söylüyor" diye söylüyor. Gece gündüz kışkırtıcılık yapıyor. Sonra Türkiye isterse masaya otururuz. Türkiye'ye geldiğinde buraya kavga çıkartmaya geldiği herkes tarafından görüldü” diye konuştu.

'YUNANİSTAN EGE'DE İNSANLARI ÖLDÜRÜYOR'...

Çelik’in konuşmasından satır başları şöyle:

“ABD Yunanistan'daki üslere silah yığarken ya da Güney Kıbrıs'ta silah ambargosunu kaldırırken Rusya'nın çıkardığı savaş ortamında NATO üyelerini tahkim etmek olarak gösteriyor. 

Ancak Yunanistan bunları Türkiye'yi tehdit etmek için kullanıyor. Her ne olursa olsun Ege'de Akdeniz'de Yunanistan'a bu şekilde hesapsız silahsız desteğinin bölge barışı için iyi sonuçlar doğurmayacağı açıktır. 

Yunanistan Ege'de insanları öldürüyor. Bundan daha vahim bir tablo olabilir mi? Nerede bahsedeceksiniz hukuktan? Niye sesiniz çıkmıyor? Bu katliama göz yummaktır. 

Türkiye bundan sonra KKTC'ye silah ve askeri desteğini daha çok çıkartır. Bütün bunların sebebi müteffiklerimizin Yunanistan'ı kışkırtmasıdır. Yunanistan'a verilecek mesaj masaya oturmasıdır. Türkiye'ye bir diplomasi devletidir. 

UKRAYNA KRİZİ

Ukrayna krizi konusunda yeni bir aşamaya geçildi. Bu yeni aşama çok olumsuz. Barış umutları daha da belirsiz bir zamana ötelenmiş oldu. Bu ilhak yaklaşımını da reddettiğimizi ifade ediyoruz. 

Savaş hiçbir şeyi çözmez. Savaş insalar için acı, yıkım ve kayıplar getirir. Avrupa Birliği her zaman sorunların masada çözülmesi konusunda birikime sahip. Ancak son dönemde bu konunun gerisinde kalmışlardır. 

Özellikle Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bunu çıkar meselesine dönüştürmeye çalışması diplomatik zaafın diplomatik kapasitesizliğin ortaya çıkmasını sağlamıştır.” ifadelerini kullandı.