Birinci derece SİT alanı olan Aydos Ormanı’na millet bahçesi projesi tüm itirazlara rağmen devam ediyor. Bölgedeki vatandaşlara ücretsiz olarak kullandırılma sözü verilen yürüyüş parkurundan 10 TL alınmaya başlanıldığı ifade edildi.

ÜCRET 10 TL

Binali Yıldırım'dan Sinan Oğan'a tebrik telefonu Binali Yıldırım'dan Sinan Oğan'a tebrik telefonu

Cumhuriyet'ten Şeyda Öztürk'ün haberine göre, Ormanın batısında ise yıllar boyunca yurttaşların yürüyüş yaptığı yollar ücretli hale geldi. 10 yıl önce bir firmaya yaklaşık 49 yıllığına kiralanan bölgelerden ormana giren yayalar 10 TL ödüyor.

Çevre sakinlerinden ve aynı zamanda Aydos Savunması Yürütme Kurulu’ndan Enver Özböler, “Ormana giren altı tane kapı var, bunların hepsine kulübeler koydular. Araçların içerisindeki insan sayısından bile para alıyorlar” ifadelerini kullandı.

İlk özelleştirilme yapıldığında protesto ederek yaya parasının alınmaması konusunda anlaştıklarını belirten Özböler şöyle konuştu:

“Son zamanlarda yayalardan tekrardan para almaya başladılar. Orman olarak kalması gereken Aydos’u şirketler adım adım yok etti ve etmeye devam ediyor. Endemik bitkilerin bulunduğu bir ormanda lunaparkın ne işi var?”