ABD’li banka Goldman Sachs, Türkiye’nin seçimlerine giden yolda döviz piyasasındaki istikrarsızlık potansiyeli konusunda uyarılarda bulundu. Goldman Sachs, dün yayınlanan bir araştırma notunda, “Mevcut piyasa belirsizliği önemli riskler oluşturuyor” dedi.

Banka, Türkiye’deki döviz rezervlerinin tükenmesi ve piyasa düzenlemeleri için alınan maliyetli önlemlerin bu potansiyeli artırdığını aktardı. Goldman, seçimden sonra gelebilecek yeni bir hükümetin ortodoks bir ekonomi politikasına geçiş yapabileceğini ifade etti...

ORTODOKS POLİTİKALARA DÖNÜŞ TAVSİYESİ VERDİLER

Banka ortodoks politikaya geçiş durumunda tasarruf sahipleri ve firmaların kısa vadeli döviz piyasasındaki türbülansın körüklenmesinden endişe duyabileceğini, bunun da yeni sorunları tetikleyebileceğini açıkladı.

Araştırma notunda döviz piyasasında önemli likidite riskleri söz konusu olduğunu söyleyen Goldman Sachs, “Daha ortodoks ekonomi politikalarına dönüş, uzun vadede Türkiye için daha faydalı olacak” ifadelerini kullandı.

Ekonomistlerin öngörülerine göre, yetkililer kur korumalı mevduat sahiplerine liranın düşüşünü durdurmak için güvence vermeye çalışabilir. Ancak bu önlemlerin işe yarayıp yaramayacağı belirsiz.

'LİRA DEĞER KAYBEDEBİLİR'

Goldman analistleri, “Enstrümanların kısa vadeli doğası göz önüne alındığında, zaman yetkililerin yanında görünmüyor. Bu nedenle, geçici çözümler olması gerektiğine inanıyoruz” diyerek uyardı.

Notta, “Sorunlar devam ederse, özellikle son yıllarda Türkiye’nin döviz rezervlerinin keskin bir şekilde tükenmesi göz önüne alındığında, lira değer kaybedecek” ifadeleri kullanıldı.

REZERVLER DÜŞTÜ

Milyonların beklediği emekli maaş zammı belli oldu! Milyonların beklediği emekli maaş zammı belli oldu!

Goldman; altın rezervleri, SWAP’la elde edilen rezervler ve IMF Özel Çekme Hakları denklemden çıkarıldığında, 6 Şubat’ta meydana gelen yıkıcı depremin ardından Türkiye’nin rezervlerinin sadece 42 milyar dolar olduğunu tahminlerinde belirtti.