Yunanistan’daki üsleri aracılığıyla Doğu Akdeniz’deki varlığını büyük bir hızla artıran ABD, geçen mayısta Girit Adası'ndaki Suda üssüne F-35 ve F-15’lerin yerleştirileceğini duyurmuştu.

NOTA VERMİŞTİK

Geçen ay da Yunanistan’ın uluslararası hukuka aykırı şekilde Ege’deki Midilli ve Sisam adalarına zırhlı araçlar sevk etmesinin ardından Türkiye, Yunanistan ve ABD’ye nota vermişti..

Son olarak ABD Savunma Bakan Yardımcısı Sasha Baker, Yunan mevkidaşı Nikolas Hardalyas'la görüşmesinde, iki ülke arasında askeri işbirliğinin artırılmasını önerdi. Pentagon'dan yapılan açıklamaya göre iki yetkili ABD'nin Yunanistan'daki askeri varlığının daha da artırılmasına yönelik senaryoları görüştü.

Kılıçdaroğlu değişim isteyenlere yanıt verdi: Değişim zaten başladı... Kılıçdaroğlu değişim isteyenlere yanıt verdi: Değişim zaten başladı...

DEDEAĞAÇ DA GÜNDEM KONUSU OLDU

Baker'ın ABD ordusunun Suda üssündeki ve Yunanistan'ın farklı bölgelerindeki askeri varlığını artırmasının özellikle Doğu Akdeniz, Balkanlar ve Karadeniz'de NATO'ya destek sağlayacağı görüşünü Yunan mevkidaşına ilettiği söylendi.

Görüşmede, “Boğazlar'a alternatif” olarak görüldüğü iddia edilen Dedeağaç'ın NATO gemilerinin geçişi açısından önemine de değinildiği kaydedildi. Pentagon'un açıklamasına göre ABD Savunma Bakan Yardımcısı Baker, görüşmede Yunanistan ve Türkiye arasında gerilimi azaltacak temasları desteklediğini de ifade etti.